Strona główna » Blog » Bez kategorii » Ile prądu zużywa dom?
Bez kategorii

Ile prądu zużywa dom?

Okres październik – luty to wzmożony czas dla wszystkich właścicieli domów. Wszyscy bowiem zadają sobie pytanie ile prądu zużywa dom jednorodzinny? Oczywiście pytanie nie jest łatwe, a odpowiedź na nie uwarunkowana jest co najmniej kilkoma czynnikami, które wielu wypadkach będą bardzo różne. Już samym początku stajemy przed dylematem: ogrzewanie gazowe, czy elektryczne? Choćbyśmy więc bardzo chcieli nie potrafimy odpowiedzieć uniwersalnie na to pytanie. Niemniej jednak postaramy się nieco przybliżyć temat.

Zużycie energii w gospodarstwie domowym. Od czego zależy?

Zużycie energii w domu jednorodzinnym w pierwszej kolejności zależy oczywiście od jego powierzchni. Im większa, tym więcej pochłania to kosztów. Kolejnym czynnikiem, który należy obowiązkowo wziąć pod uwagę jest liczba osób w domostwie. Tutaj oczywiście zależy, o jakiej ilości mówimy. Różnica pomiędzy jedną, a dwiema osobami będzie nieznaczna – praktycznie niezauważalna. Jednakże więcej osób o różnym wieku i płci sprawia, że koszty mogą drastycznie wzrosnąć. Inny jest bowiem pobór energii dla samotnego małżeństwa, a inny w domu z rodzicami, dziećmi i na przykład seniorem, gdzie każdy z domowników ma inny cykl dnia i przyzwyczajenia. To również właśnie nawyki potrafią wydatnie przyczynić się do zużycia energii w domu jednorodzinnym. Dlatego już od najmłodszych lat ważna jest edukacja w zakresie ekologii i energooszczędności. Warto również zrobić mały reasearch naszego sprzętu AGD i RTV. Często żałujemy pieniędzy na nową lodówkę, pralkę czy telewizor jednak stare sprzęty potrafią pożerać ogromne ilości prądu.

Ile kWh prądu zużywa się przez rok?

Postarajmy się uśrednić pewne czynniki i przyjąć ilość prądu, który zużywamy w domu jednorodzinnym. Dla przeciętnej rodziny, która mieszka w niewielkim domu będzie to zużycie w granicach 27-29 kWh na metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że są to oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego, który przedstawia statystycznego Polaka. A ten jak wiemy – nie istnieje.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności