Strona główna » Gaz płynny. Dobre rozwiązanie dla domu i firmy
gaz płynny

Gaz płynny. Dobre rozwiązanie dla domu i firmy

Gaz płynny odgrywa coraz większe znaczenie w strukturze wykorzystywanych paliw. Szukając informacji na temat gazu płynnego zacznijmy od zdefiniowania czym tak naprawdę gaz płynny jest. Najczęściej spotykanym terminem (skrótem) określającym gaz płynny jest LPG (z ang. Liquefied Petroleum Gas), a w Polsce nazywany najczęściej mieszaniną propanu-butanu. Jego właściwości pozwalają na przechowywanie i sprzedaż gazu płynnego jako cieczy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pod odpowiednim ciśnieniem gaz staje się cieczą. Ciśnienie to najczęściej wynosi od 6 do 25 bar.

Gaz płynny w Polsce. Dystrybucja i dostawcy

Dystrybutorów gazu ziemnego jest sporo. Cała lista dostawców gazu jest dostępna na naszej stronie pod nazwą: Dostawcy gazu płynnego. Trzeba pamiętać o tym, że najczęściej jest tak, że firma od której kupujemy instalację gazu płynnego staje się dostawcą paliwa. Wiąże się to z wieloma promocjami i niższymi kosztami zakupu, które tak naprawdę wkalkulowane są w późniejszą cenę paliwa.

W zawiązku z budową w Świnoujściu terminala przeładunkowego LNG niezależność w dostawach skroplonego gazu do Polski znacząco wzrosła. Wcześniej głównym, jeśli nie jedynym kierunkiem importu LNG był wchód Europy. To w województwach warmińsko-mazurskim czy podlaskim zlokalizowanych jest najwięcej terminali przeładunkowych gazu LNG. Transport odbywał się oczywiście koleją. Dostawy gazu do wybrzeża to też pewnego rodzaju rewolucja logistycznagaz plynny lng w polsce

Gaz płynny i jego najczęstsze zastosowanie

Dzięki możliwości transportu gazu płynnego w butlach lub większych zbiornikach, jego podstawową zaletą jest możliwość uniezależnienia się od sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Dzięki temu możliwość gotowania, czy ogrzewania domów (domków letniskowych) posiadają osoby mieszkające daleko od sieci dystrybucyjnych. Jakie znamy jeszcze zastosowania gazu płynnego:

 • zacznijmy od wcześniej wymienionej możliwości zakupu (wymiany) butli gazowych, dzięki której możemy korzystać z właściwości błękitnego paliwa, w naszych domach, wyjazdach wakacyjnych czy domkach letniskowych
 • możliwość ogrzewania domu, dzięki skorzystaniu z możliwości zakupu przydomowych zbiorników gazu. Jest to opcja, z której również bardzo często korzystają firmy, ogrzewając swoje powierzchnie biurowe
 • Paliwem możemy zasilić bezpośrednio specjalne urządzenia grzewcze takie jak np. nagrzewnice
 • obecnie dostępna niska cena ropy czy benzyny powoduje, że opłacalność instalacji gazowych samochodowych spada, nie zmienia to jednak faktu, że wielu z nas korzysta z takiego rozwiązania i cały czas jest ono najbardziej uzasadnione ekonomicznie (nie licząc kosztów montażu)
 • jako składnik wykorzystywany do produkcji kosmetyków w aerozolu
 • zasilanie wózków widłowych

Moglibyśmy jeszcze tak długo wymieniać 🙂 Jeśli uważacie, że pominęliśmy Waszym zdaniem istotne zastosowanie gazu płynnego – zostawcie komentarz poniżej artykułu 🙂

Wpływ na środowisko i bezpieczeństwo przy używaniu gazu płynnego

Tak jak zdecydowana większość paliw, gaz płynny jest uzyskiwany przy okazji wydobywania / przetwarzania ropy naftowej. Jego wpływ na środowisko, jakie wywiera w procesie spalania jest zdecydowanie mniej szkodliwe niż w przypadku spalania oleju napędowego czy też nawet węgla i drewna.

Jak doskonale sobie zdajemy sprawę, gaz płynny jest gazem palnym. Jego magazynowanie w butlach czy zbiornikach przydomowych stwarza potencjalne zagrożenie związane z wybuchem lub pożarem. Na szczęście tego typu przypadki są niezwykle marginalne, a jeśli występują wynikają z błędu ludzkiego, a nie z zawodności samych butli czy zbiorników.

Gaz płynny do domu i firmy

Głównymi odbiorcami paliwa są mali konsumenci, rozumiani jako Ci, którzy gaz ziemny wykorzystują do ogrzewania. W Polsce w małym jeszcze stopniu wykorzystuje się LNG do celów przemysłowych. Czy zmieni się to w przyszłości. Naszym zdanie nie. Domeną dostawców i dystrybutorów dostarczających gaz płynny będzie przeważnie mniejszy odbiorca.

Dostawcy gazu płynnego dbają o osoby wykorzystujące do ogrzewania swoich domów instalacji gazu płynnego, aby Ci bez problemu mieli dostęp do ciepła. Zdecydowana większość z poniżej przedstawionej listy dostawców gazu płynnego poza dostawą paliwa do odbiorców indywidualnych czy też firm, świadczy usługi montażu samej instalacji. Jest to związane z wieloma możliwościami dotyczącymi finansowania takiej instalacji.

Dostępne produkty
 Strona dostawcy
z aktualnymi ofertami
oraz cenami gazu
Gaz płynny
dla domu
Gaz płynny
dla firmy
Zbiorniki
lub butle
na gaz
Inne
produkty
 novatekNOVATEKgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
 bargazBarGazgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz płynny
omegagas Omega Gasgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz płynny
 chemi lineChemi-linegaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
gaspolGAS Polgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
 baltyk gazBałtyk Gazgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
 gal-gazGal Gazgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
 ameri gasAmeri Gasgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
dragongazDragon Gazgaz ziemnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny
cryogasCryo Gasgaz płynnygaz ziemnygaz ziemnygaz ziemny

Usługi i produkty oferowane przez dostawców gazu płynnego

Do najczęściej sprzedawanych usług związanych z dostawą gazu płynnego można zaliczyć m.in.

 • transport cysternami gazu płynnego
 • usługi związane z transportem gazu ziemnego sieciowego
 • projektowanie instalacji gazu płonnego
 • sprzedaż auto-gazu
 • sprzedaż czynników chłodniczych

Jest oczywiście jeszcze szereg usług towarzyszących. Powyżej zostały wypisane te, które wśród w/w listy dostawców gazu płynnego występują najczęściej.

Tak jak w przypadku każdego towaru czy usługi, najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze takiego czy innego rozwiązania jest stosunek ceny do jakości otrzymanego produktu/usługi. W przypadku gazu płynnego warto przede wszystkim zwrócić na jakość (kaloryczność) spalanego gazu. Dodatkowo, ważny przy wyborze sprzedawcy gazu jest też kosz związany z dostarczaniem paliwa do lokalizacji, w której jest ono wykorzystywane. Często osoby/firmy korzystające z gazu płynnego znajdują się w znaczącej odległości od głównych dróg, co szczególnie zimą może być przeszkodą przy konieczności uzupełnienia paliwa gazowego.

 

Opisy dotyczące poszczególnych ofert dostawców gazu można znaleźć wchodząc na profil wybranego dostawcy gazu płynnego. Konkurencja na rynku powoduje, że oferty są coraz lepiej dostosowane do wymagań klientów. Wszystko zależy od naszej lokalizacji i wielkości zużycia gazu jakie będziemy generować.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 4 (5 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności