Wolny rynek energii to także możliwość wyboru dostawcy gazu dla swojego domu czy mieszkania w bloku. Obecnie bardziej popularne jest przeprowadzanie zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, ale na zmianie sprzedawcy gazu ze względu na wyższe kwoty rachun szczególnie zimą możemy zyskać jeszcze więcej, a co najważniejsze dalej będziemy płacić jeden rachunek za gaz tylko, że do nowego dostawcy.
Zmiana sprzedawcy gazu w domu w Polsce
Sam proces zmiany dostawcy gazu dla domu w Polsce nie jest niczym nowym, bo teoretycznie możliwość skorzystania istniała dla każdego z nas od ponad 3 lat. Dlaczego zatem nikt z tego prawa nie korzystał? Odpowiedź jest bardzo prosta, zawiłe procedury i ograniczenia importu gazu z innych niż rosyjski kierunków był bardzo mocno ograniczony, przez co firmy nie były zainteresowane sprzedażą takiego „produktu”. Ułatwienie procedur jakie nastąpiło w roku 2014 spowodowało, że chętnych do sprzedaży gazu nie brakuje, wręcz przybywa ich jak grzybów po deszczu.
Co zmieni się zatem jeśli zdecydujemy się zmienić dostawcę gazu?
Najkrócej rzecz ujmując zmieni się cena za m3 gazu, a także logo firmy, która sprzedaje nam gaz. I to wszystko. Opłaty dystrybucyjne zostają na takim samym poziomie. Sam proces zmiany dostawcy gazu dla domu wygląda następująco:
- Wybór interesującej nas oferty
- Podpisanie umowy wraz z odpowiednim upoważnieniem dla nowego podmiotu, który będzie nam kupował gaz
- Oczekiwanie na wygaśnięcie obecnej umowy (najczęściej miesiąc lub trzy miesiące)
- Wykonanie odczytu licznika w celu rozliczenia się ze starym dostawcą (wykonuje osoba do tej porty odczytująca nasz licznik)
- Rozpoczęcie współpracy z nowym dostawcą
Jak widać, sama zmiana jest bezpłatna, a naszym zadaniem jest wybór dobrej oferty na zakup gazu oraz podpisanie umowy. Zanim jednak cokolwiek podpiszemy – przeczytajmy odkładnie umowę i sprawdźmy jej zapisy. Zmiana dostawcy gazu to realne oszczędności i zysk, warto jednak uważać na pojedyncze jednostki, które nie będą wobec nas uczciwe.