Strona główna » Rejon dystrybucji gazu
rejon dystrybucji gazu ziemnego

Rejon dystrybucji gazu

Rejon dystrybucji gazu ziemnego czyli inaczej obszar na którym znajduje się infrastruktura przystosowana do transportu paliwa gazowego dzieli nasz kraj na kilka obszarów. Za dystrybucję gazu w Polsce odpowiada w głównej mierze Polska Spółka Gazownictwa, której głównym zadaniem jest: nieprzerywalny, niezawodny, terminowy i bezpieczny transport gazu sieciami dystrybucyjnymi na terenie całego kraju do klienta finalnego. Jeśli na danym obszarze właścicielem sieci jest lokalny operator – wtedy PSG dostarcza gaz do jego infrastruktury, a dalej już lokalny dystrybutor odpowiada za dostarczenie paliwa do klienta finalnego.

Rejon dystrybucji gazu w Polsce

PSGaz dzieli Polskę na sześć podstawowych (głównych) rejonów dystrybucji gazu. Zaliczamy do nich:

 1. Sześć głównych rejonów dystrybucji gazu w skład których wchodzi:
  1. Rejon dystrybucji z oddziałem w Gdańsku
  2. Rejon dystrybucji z oddziałem w Poznaniu
  3. Rejon dystrybucji z oddziałem w Tarnowie
  4. Rejon dystrybucji z oddziałem w Warszawie
  5. Rejon dystrybucji z oddziałem we Wrocławiu
  6. Rejon dystrybucji z oddziałem w Zabrzu
 2. Powyższe rejony dzielone są już na wiele zakładów, które mają pod sobą zdefiniowane obszary (rejony) działania. Kontakt do wszystkich zakładów znajdziecie na naszej stronie – wystarczy wpisać nazwę miejscowości w wyszukiwarkę w prawej górnej części strony

rejon dystrybucji gazu zmienego

 

źródło:psgaz.pl

 Rejon dystrybucji gazu ziemnego w Polsce – mniejsze obszarowo jednostki

Każdy z wyżej wymienionych rejonów ma w swojej strukturze mniejsze obszarowo jednostki, które także nazywane są rejonami dystrybucji gazu ziemnego. W skład każdego z sześciu największych rejonów wchodzi nawet do 30 mniejszych rejonów W Celu uzyskania kontaktu do wybranej jednostki terytorialnej wystarczy:

 1. Kliknąć w jeden z rejonów dystrybucji gazu u góry strony
 2. Wybrać rejon znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania – również klikając w odpowiedni mniejszy rejon
 3. Znaleźć na podstronie dane teleadresowe do wybranego obszaru w celu uzyskania interesujących nas informacji takich jak:
  1. adres korespondencyjny właściwej jednostki
  2. informacje na temat awarii
  3. informacje na temat planowanych konserwacji czy remontów
  4. informacje o wykonanych przyłączach gazowych

 

Rejon dystrybucji gazu kontakt

Poszczególne oddziały w skład których wchodzą zakłady dbają o ciągłość dostaw gazu ziemnego do naszych domów i firm. Zadaniem poszczególnych rejonów dystrybucji gazu jest także przeprowadzanie bieżących przeglądów oraz wykonywanie remontów. Na naszych stronach znajdziesz kontakt do wybranego rejonu dystrybucji gazu. Dostępne kontakty pozwolą w sposób bezpośredni zgłosić awarię lub poinformować o innych sprawach związanych z dystrybucją gazu. W obszar takich spraw wchodzi także możliwość zgłaszania się w sprawach związanych z przyłączem gazowym.

Dystrybucja gazu ziemnego u innej firmy

Tak jak wyżej pisaliśmy dystrybucja gazu ziemnego to zagadnienie związane z fizycznym dostarczeniem gazu do naszego domu czy firmy. Cały proces zaczyna się w kopalni, gdzie gaz ziemny jest wydobywany i poddawany odpowiednim procesom w celu umożliwienia wtłoczenia go do sieci przesyłowej gazu ziemnego, która w Polsce jest cały czas rozwijana i rozbudowywana.

Dystrybucja gazu ziemnego w Polsce

Dystrybucją gazu ziemnego w Polsce zajmuje się co ciekawe ponad 50 podmiotów. Rynek jest jednak bardzo nieproporcjonalny. Największą spółką, która odpowiada za dystrybucję gazu do naszych domów i firm jest Polska Spółka Gazownictwa. Państwowy podmiot sprawuje kontrolę nad ponad 90% długości wszystkich „rur z gazem” które doprowadzają błękitne paliwo do naszych mieszkań czy firm.

Głównym zadaniem dystrybutora jest dbanie o ciągłość i jakość dostarczanego paliwa do klienta końcowego. Warto tutaj dodać, że tak samo jak w obszarze przesyłu gazu ziemnego, tak samo w przypadku dystrybucji gazu mamy sytuację, w której występuje tzw. MONOPOL NATURALNY. Jest to sytuacja, w której świadczenie określonej usługi na jednym obszarze (w tym wypadku dostarczania gazu ziemnego) jest wykonywane przez jeden podmiot, a odbiorca końcowy nie ma możliwości wyboru od kogo usługę będzie nabywał. Dzieje się tak ponieważ, nie ma absolutnie możliwości technicznych, ani uzasadnienia biznesowego, które umożliwiałyby np. prowadzenie 4 równoległych rur gazowych do każdej posesji.

W związku z powyższym zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego zawsze naszym dystrybutorem pozostanie ten sam podmiot. Zmieniając sprzedawcę gazu nie narażamy się na większe ryzyko związane z przerwami w dostawach gazu czy też otrzymywanie gazu słabszej jakości

Na stronie o dystrybucji gazu znajdziecie pełną listę firm, prowadzących działalność właśnie w tym obszarze

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności