Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » Ile kosztuje 1 kWh (m3) gazu ziemnego?
rynek gazu aktualności

Ile kosztuje 1 kWh (m3) gazu ziemnego?

cena gazu 2015
Rachunek za energię gazu składa się z wielu pozycji. Nie wszystkie są związane z ceną gazu ziemnego. Ile kosztuje 1 kwh gazu, który codziennie spalamy?

Patrząc na rachunek za gaz mamy wyszczególnionych kilka pozycji. Generalnie możemy je podzielić na opłaty związane z zakupem paliwa (płata abonamentowa i za paliwo gazowe) oraz dystrybucyjne (opłata sieciowa stała i zmienna oraz opłata za odchylenie od ciepła spalania). Te stawki składają się na finalną wysokość rachunku. Jak w takim razie wiedzieć ile kosztuje 1 kWh (m3) gazu ziemnego?

Koszt 1 kWh gazu ziemnego w różnym aspekcie

Jednostkową cenę gazu ziemnego możemy analizować na kilka sposobów:

  1. Pierwszym jest cena w zł/kWh jaką płacimy naszemu obecnemu sprzedawcy prądu. Jest ona przedstawiona na rachunku za gaz jako stawka netto, która następnie jest mnożona razy ilość zużytego gazu i razy VAT
  2. Koszt 1 kWh możemy odnieść także do sumy, wynikającej z opłat, które zależą od ilości sprzedanego gazu. W tym wypadku musimy dodać cenę za paliwo gazowe oraz opłatę dystrybucyjną zmienną.
  3. Ostatnią rzeczą jaką możemy zrobić to wziąć pod uwagę wszystkie koszty składowe rachunku za gaz ziemny. Najprościej dzielimy finalną kwotę brutto do zapłaty przez ilość spalonych kWh. W ten sposób wiemy ile kosztuje 1 kwh gazu. Co ważne ta wartość na każdym rachunku może być inna, ponieważ dodajemy do siebie elementy składowe rachunku zależne od ilość spalonych kwh z tymi, które są naliczane cyklicznie co miesiąc.

Porównanie kosztów 1 kWh

Jeśli decydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego musimy pamiętać o tym, że najczęściej stosowanym poziomem odniesienia cen jest ten z pkt. 1. Czyli sprzedawca w komunikatach reklamowych podając procentowe lub w bezwzględnej wartości obniżki cenowe odnosi się do stawki jaką płacimy za kWh opłaty za paliwo gazowe.

W tym miejscu jeszcze raz wszystkich uczulimy na to, że jeśli tak właśnie w komunikacie reklamowym jest to obniżka ceny np. o 10% w odniesieniu do ceny za paliwo gazowe finalnie w odniesieniu do całego rachunku będzie tylko ok. 6% ceną niższą, bo wysokość opłat za dystrybucję pozostaje na tym samym co wcześniej poziomie.

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 3 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności