Patrząc na rachunek za gaz mamy wyszczególnionych kilka pozycji. Generalnie możemy je podzielić na opłaty związane z zakupem paliwa (płata abonamentowa i za paliwo gazowe) oraz dystrybucyjne (opłata sieciowa stała i zmienna oraz opłata za odchylenie od ciepła spalania). Te stawki składają się na finalną wysokość rachunku. Jak w takim razie wiedzieć ile kosztuje 1 kWh (m3) gazu ziemnego?
Koszt 1 kWh gazu ziemnego w różnym aspekcie
Jednostkową cenę gazu ziemnego możemy analizować na kilka sposobów:
- Pierwszym jest cena w zł/kWh jaką płacimy naszemu obecnemu sprzedawcy prądu. Jest ona przedstawiona na rachunku za gaz jako stawka netto, która następnie jest mnożona razy ilość zużytego gazu i razy VAT
- Koszt 1 kWh możemy odnieść także do sumy, wynikającej z opłat, które zależą od ilości sprzedanego gazu. W tym wypadku musimy dodać cenę za paliwo gazowe oraz opłatę dystrybucyjną zmienną.
- Ostatnią rzeczą jaką możemy zrobić to wziąć pod uwagę wszystkie koszty składowe rachunku za gaz ziemny. Najprościej dzielimy finalną kwotę brutto do zapłaty przez ilość spalonych kWh. W ten sposób wiemy ile kosztuje 1 kwh gazu. Co ważne ta wartość na każdym rachunku może być inna, ponieważ dodajemy do siebie elementy składowe rachunku zależne od ilość spalonych kwh z tymi, które są naliczane cyklicznie co miesiąc.
Porównanie kosztów 1 kWh
Jeśli decydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego musimy pamiętać o tym, że najczęściej stosowanym poziomem odniesienia cen jest ten z pkt. 1. Czyli sprzedawca w komunikatach reklamowych podając procentowe lub w bezwzględnej wartości obniżki cenowe odnosi się do stawki jaką płacimy za kWh opłaty za paliwo gazowe.
W tym miejscu jeszcze raz wszystkich uczulimy na to, że jeśli tak właśnie w komunikacie reklamowym jest to obniżka ceny np. o 10% w odniesieniu do ceny za paliwo gazowe finalnie w odniesieniu do całego rachunku będzie tylko ok. 6% ceną niższą, bo wysokość opłat za dystrybucję pozostaje na tym samym co wcześniej poziomie.