Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Opłata za paliwo gazowe oraz abonamentowa. Sprzedaż gazu
Rachunek za gaz

Opłata za paliwo gazowe oraz abonamentowa. Sprzedaż gazu

dlaczego firmy zmieniają dostawcę gazu
Sprzedawca gazu "kasuje" nas za: opłata za paliwo gazowe oraz abonamentowa. Co wpływa na wysokość tych stawek oraz jak obniżyć ich wysokość i płacić mniej?

Czynnikiem mobilizującym, który skłania nas do zmiany sprzedawcy gazu jest perspektywa płacenia niższych rachunków za paliwo gazowe. Warto wiedzieć, że nie wszystkie pozycje na rachunku ulegną zmianie (obniżce) jeśli zdecydujemy się zmienić dostawcę gazu. Tak naprawdę zmienić mogą się tylko dwa składniki rachunku za gaz:

  • Opłata za paliwo gazowe
  • Opłata abonamentowa

Opłata za paliwo gazowe

Podstawowa pozycja, która w największym stopniu wpływa na finalną wysokość rachunku za gaz. Naliczana jest za zużyty każdy m3 gazu. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały rachunek za gaz to opłata za paliwo gazowe stanowi zazwyczaj ponad 55% całej wysokości rachunku, a im zużycie jest większe tym udział tego składnika w finalnej kwocie jest większe
Opłata abonamentowa
Dla osób zmieniających w przeszłości sprzedawcę prądu najlepiej opłatę abonamentową porównać do opłaty handlowej na rachunku za energię elektryczną. Jest to stała miesięczna stawka, którą nalicza sprzedawca gazu. Ma ona na celu pokrycie kosztów związanych z obsługą klienta czy też drukowanie i bilingowaniem bieżącego zużycia gazu.

Sprzedaż gazu – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze nowego sprzedawcy gazu, szczególnie w przypadku odbiorców indywidualnych zwrócić należy uwagę na fakt, czy w parze z obniżką ceny za m3 gazu nie idzie podniesienie stawki za opłatę abonamentową, co powodować może, że oszczędności pokazywane przez sprzedawców wcale nie muszą być tak wysokie jak sugerują spoty czy reklamy w internecie, radiu czy telewizji.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności