Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Opłata za odchylenie od ciepła spalania
Rachunek za gaz

Opłata za odchylenie od ciepła spalania

taryfa gazu ziemnego w
Jedną z opłat występujących na rachunku za gaz (m.in. od PGNiG) jest opłata za odchylenie od ciepła spalania. Jak jest obliczana i dlaczego za nią płacimy?

Dla odbiorców firmowych z dużych grup taryfowych powyżej W-4 na rachunku za paliwo gazowe pojawia się pozycja: Opłata za odchylenie od ciepła spalania.

Co to jest opłata za odchylenie od ciepła spalania za pozycja i jak jest obliczana?

Z informacji zawartych w taryfach zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, sprzedawane paliwo gazowe odbiorcy finalnemu musi spełniać odpowiednie kryteria jakościowe dla objętości oraz dla spalania, czyli innymi słowy mieć odpowiednią wartość opałową. Jest to o tyle istotne, że zużywając tę samą ilość gazu, np.  10 000 m3, ale o innej wartości opałowej uzyskamy mniej ciepła. Stąd opłata za odchylenie od ciepła spalania ma na celu weryfikację jakości gazu jaki do nas trafia, tak żebyśmy mieli pewność, że jest on odpowiedniej jakości.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności