Cena gazu ziemnego i płynnego różnią się od siebie. Już na samym początku zaznaczymy, że przy obecnych cenach gazu ten ziemny w eksploatacji przy ogrzewaniu domu czy firmy jest tańczy od gazu płynnego. Składa się na to kilka czynników, o których poniżej.
W porównaniu cena gazu ziemnego i płynnego jest…
Tak jak we wstępie napisaliśmy gaz ziemny jest tańszy i trudno szukać w pamięci okresu, w którym proporcje cenowe zostałyby odwrócone. Pytanie jest o ile większy koszt zakupu gazu płynnego muszą ponieść osoby, które zdecydują się na ten droższy komfort spalania gazu gazu płynnego. Jak się okazuje różnice cenowe mogą być dość duże.
Przypomnijmy, że jednostką rozliczeniową gazu ziemnego jest obecnie 1 kWh (wcześniej operowaliśmy na m3). W przypadku gazu płynnego mamy do czynienia z litrami, bo w takiej jednostce sprzedawany jest gaz płynny do naszych zbiorników, które to zbiorniki bardzo często posiadają pojemność 2 700 litów. Jaki widzimy sprzedaż prowadzona jest w dwóch jednostkach. W celu ich porównania musimy znaleźć wspólną jednostkę, którą będzie MJ (jednostka energii). Jeśli przy odpowiednich założeniach:
- Koszt gazu ziemnego 1m3 (ok. 11 kWh) wynosi razem z opłatami dystrybucyjnymi ok 2,3 zł
- Koszt gazu płynnego 1 l wynosi 2,8 zł
To koszt wyprodukowania energii 1 MJ wyniesie odpowiednio 0,083 zł/MJ, w w przypadku gazu płynnego 0,118 zł/MJ. Nie chodzi tutaj o dokładne obliczenia i pokazanie przy jakich założeniach np. wartości opałowej obliczenia zostały przeprowadzane, ale o pokazanie proporcji cenowej pomiędzy kosztami produkcji paliw.
Czy cena gazu ziemnego i płynnego zmieni proporcje?
Naszym zdaniem nie. Zawsze będzie tak, że cena gazu płynnego będzie wyższa od gazu ziemnego. Związane to będzie przede wszystkim z kosztami dostaw czy obsługi całego procesu związanego z dostawami gazu płynnego do finalnego odbiorcy. W przypadku sieci dystrybucyjnych koszty są dużo niższe i rozkładają się na wielu odbiorców. W przypadku paliwa płynnego, sprawa jest bardzo indywidualna tzn. każdy płaci za swoje dostawcy, a rozproszenie odbiorców i małe ilości zużywanego gazu nie pomagają w tej sytuacji. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu z nas 20% wyższe koszty spalania gazu płynnego można zniwelować jego lepszym wykorzystaniem i lepszą izolacją budynku.