Strona główna » Gaz ziemny. Co jest największą zaletą spalania paliwa?
gaz ziemny

Gaz ziemny. Co jest największą zaletą spalania paliwa?

Gaz ziemny to nic innego jak naturalne paliwo wydobywane z wnętrza ziemi. Jego skład gazu ziemnego w dużej mierze zależy od tego gdzie jest wydobywany i jakiej technologii używa się w procesie np. zgazowania. Ogólnie gaz ziemny stanowi mieszaninę gazów palnych i niepalnych oraz metanu (ok. 90%). Dzięki obecności tego ostatniego składnika nie tworzą się pyły i duża ilość odpadów stałych.

Gaz ziemny w Polsce i Europie

W Europie (nie licząc Rosji) największym wydobyciem może pochwalić się Norwegia. Wydobycie prowadzone jest w obszarze Morza Północnego, a głównymi odbiorcami poza krajami Skandynawii jest Wielka Brytania.

W Polsce również mamy własne odkrywki gazowe, które w zdecydowanej większości są wykorzystywane do przesyłania gazu ziemnego w lokalnych sieciach dystrybucyjnych do miast znajdujących się blisko miejsca wydobycia. Do takich miejsc należy:

  1. Podkarpacie (rejon Przemyśla, Sanoka)
  2. Wielkopolska (Odolanów, Kościan, Grodzisk Wielkopolski)

Poniższa Mapa przedstawia potencjalne złoża gazu ziemnego w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w wikipedia.pl

gaz ziemny

Wykorzystanie gazu ziemnego w domu i firmie

Gaz ziemny jako paliw najczęściej wykorzystywany jest przez odbiorców indywidualnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania potraw lub ogrzewania mieszkania. W przypadku firm zdarza się że poza wcześniej wymienionymi obszarami zużywania gazu ziemnego jest on wykorzystywany to różnego rodzaju procesów technologicznych, w których konieczne jest uzyskanie wysokiej temperatury jakiegoś czynnika.

Instalacjami przemysłowymi spalającymi największe ilości gazu ziemnego w Polsce ale też na świecie są bloki energetyczne wykorzystujące turbiny gazowe do produkowania energii elektrycznej.

Osobnym segmentem odbiorców błękitnego paliwa są kierowcy. Chodzi przede wszystkim o tych spalających w swoich autach gaz CNG. w Polsce ta forma zasilania auta nie jest popularna, natomiast nie wyklucza się, że jeśli ropa będzie nieproporcjonalnie droższa od gazu to popularność CNG w Polsce wzrośnie.

Gaz ziemny na świecie

Poniżej prezentujemy tabelę pokazującą zasoby gazu ziemnego na świecie, dane choć nie pierwszej młodości z pewnością zobrazują na kto ma największy potencjał jeśli chodzi o możliwość wydobycia gazu ziemnego, a także wpływania na jego cenę. Pamiętać musimy także o tym, że cena wydobycia gazu ziemnego w bardzo dużej mierze jest związana z technologią jego wydobycia, a także głębokością występowania złóż w danym miejscu.

Lp.PaństwoZasoby w mld m3
1Rosja47 544
2Iran22 988
3Katar14 392
4Arabia Saudyjska6 198
5Zjednoczone Emiraty Arabskie6 002
6USA5 021
7Algieria4 520
8Wenezuela4 177
9Nigeria3 509

Jeśli weźmiemy również pod uwagę, że na całym świecie mamy ok. 154 bilionów mgazu od razu możemy wyciągnąć kilka wniosków:

  • prawie 1/3 potencjalnych pokładów gazu ziemnego znajduje się na terytorium Rosji
  • Większość Państw, które mają największą ilość złóż gazu pochodzi z obszaru Bliskiego Wschodu
  • USA ma prawie 10 krotny mniejszy potencjał wydobycia gazu ziemnego niż Rosja…

Gaz ziemny z Polski a obniżenie cen

Jak widać z kilku przedstawionych wyżej danych, Polska póki co nie stanie się niezależna od importu gazu ziemnego. Warto aby dywersyfikować źródła pochodzenia dostaw, a także rozwijać wydobycie gazu łupkowego, o czym pisaliśmy wcześniej. Dzięki temu wprowadzona może zostać realna konkurencja wśród dostawców paliwa, dzięki czemu będziemy mieli możliwość wyboru tańszego dostawcy gazu ziemnego! W ostatnich miesiącach szczególnie dobrze na cenę gazu ziemnego wpływa jego import do portu w Świnoujściu, przez co największy sprzedawca gazu ziemnego w Polsce PGNiG już niedługo poczuje oddech konkurencji na plecach

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności