Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » PGNiG zmniejsza koszty pozyskania gazu
rynek gazu aktualności

PGNiG zmniejsza koszty pozyskania gazu

Dzięki ograniczeniu kosztów wydobycia/transportu czyli ogólnie pozyskania gazu grupa PGNiG poprawiła swój wynik finansowy w roku 2014.

Jak możemy przeczytać na stronie PGNiG spółka w 2014 roku znacząco poprawiła swój wynik finansowy, a to za sprawą niższych kosztów pozyskania gazu.

PGNiG i niższe koszty gazu. Skąd ta miła niespodzianka?

Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu medialnego, PGNiG w roku 2014 osiągnął zysk netto na poziomie 2,8 mld zł, czyli aż o 47% więcej niż w roku 2013. Spółka wylicza, że dzięki wyższej o 9% sprzedaży gazu, przychody z tego tytułu wzrosły o 2,16 mld zł. Grupa wydobyła więcej niż zakładała ropy naftowej i kondensatu o 30 tys. ton. Co ciekawa w segmencie wydobycie, przychody zmniejszyły się o 2%. Głównym jednak powodem dla którego koszty gazu dla grupy spadły okazało się tzw. obligo gazowe, dzięki któremu sprzedaż głównego produktu grupy wzorsło o 2,2 mld zł, a całkowite przychody w segmencie obrót i magazynowanie wzrosły o 12% do 28,8 mld zł.

Co bardzo ważne w roku 2013 marża ze sprzedaży gazu była ujemna i wyniosła 12%, a w całym roku 2014 mieliśmy okazję zaobserwować jej wzrost do 3%.

Temperatura powietrza a zużycie gazu

Jak się okazuje i nie jest to pewnie dla sporej grupy naszych czytelników niespodzianką, wyższa średnio o 1 stopień C temperatura spowodowała, że wolumen gazu przeznaczonego do dystrybucji spadł o 5%.

więcej na temat sytuacji spółki w roku 2014 można przeczytać na stronie PGNiG

Zapisywanie
Ocena użytkowników 4 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności