Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » Cena gazu LPG

AutoGaz od wielu lat budzi skrajne emocje. Dla jednych jest to możliwość tańszego podróżowania, dla innych gaz LPG to mniejsze zatruwanie środowiska, a dla sporej grupy z nas jeżdżenie „na gaz” to wstyd. Szczególnie jeśli instalacja gazu LPG jest montowana w drogich i dużych samochodach. Z perspektywy ostatnich lat nie ulega jednak wątpliwości, że cena gazu LPG jest niska, a koszty podróżowania autami z instalacja gazu dużo niższe niż w przypadku jazy autami spalającymi benzynę lub diesel.

Aktualna cena gazu LPG

Obecnie na stacjach benzynowych aktualna cena gazu LPG wynosi lekko ponad 2 zł. Jeszcze rok temu bez problemu można było znaleźć stacje, które oferowały zakup gazu ziemnego za mniej niż 1,5 zł. Co spowodowało tak duży skok ceny gazu ziemnego? Przecież to aż 25% ceny!!! Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta. Wzrosły ceny gazu na światowych giełdach. Niestety prawdziwe jest w Polsce twierdzenie, że w przypadku wzrostu ceny na giełdach, przekłada się ona praktycznie natychmiast na wzrost ceny paliw. W przypadku spadków cen, brak obniżek tłumaczmy jest tym, że w pierwszej kolejności trzeba wykorzystać paliwa zakontraktowane po wyższych cenach…

Niestety, ale utrzymujące się tendencja wzrostowa dla cen surowców energetycznych na światowych rynkach powoduje, że na stacjach będzie drożej.

Cena gazu LPG wyższa jeśli wzrosną podatki i akcyza

Nie ulega wątpliwości, że cena gazu LPG zależy także od opłat pobieranych przez nasze Państwo. a jest ich bardzo dużo. Cena autogazu składa się z następujących elementów:

  • marża sprzedającego nam gaz
  • podatek VAT
  • opłata paliwowa
  • akcyza
  • cena zakupu gazu ziemnego

Ostatnia pozycja czyli faktyczny koszt zakupu razem z marżą sprzedającego stanowi tylko niecałe 50% ceny gazu na stacji benzynowej. Drugą połowę płacimy na różnego rodzaju podatki. Proponowane zmiany w przepisach mogą doprowadzić do wzrostu opłat wchodzących w skład ceny autogazu. To oczywiście automatycznie przełoży się na wyższe ceny autogazu. Nie ma tutaj żadnej tajemnicy: wzrost opłat związanych z podatkami zostanie pokryty z naszych pieniędzy.

Kiedy opłata się montaż instalacji LPG?

Wzrost ceny gazu ziemnego nie powinien mimo wszystko wpłynąć na sprawy związane z opłacalnością montażu instalacji LPG w samochodach. To kiedy opłaca się montaż instalacji LPG zależy przede wszystkim od ilości przejechanych kilometrów w ciągu miesiąca i różnicy w cenie pomiędzy zakupem benzyny a gazu do auta, w stosunku do kosztów instalacji gazowej w samochodzie.

Jeśli założymy, że cena instalacji gazu ziemnego wynosi 3 000 zł, a różnica w kosztach przejechania każdych 100 kilometrów na korzyść instalacji gazowej będzie wynosiła 15 zł, łatwo obliczyć, że po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów koszt instalacji gazowej nam się zwróci.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 4.5 (2 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności