Strona główna » Blog » Bez kategorii » Wypowiedzenie umowy sprzedaży gazu
Bez kategorii rynek gazu aktualności

Wypowiedzenie umowy sprzedaży gazu

czy warto zmienić dostawcę gazu

Sprzedawca oraz dystrybutor gazu nie jest towarzyszem na całe życie, dlatego prędzej czy później pojawi się w Twojej głowie pomysł, by zmienić dotychczasowego sprzedawcę gazu na inny podmiot. Przyczyny mogą być różne: przeprowadzka, niższe ceny u konkurencji, rezygnacja z gazu na rzecz energii elektrycznej. Niezależnie od powodów wypowiedzenie umowy sprzedaży gazu powinno być przemyślaną decyzją. Rezygnacja z gazu w mieszkaniu w bloku – dowiedz się więcej.

Wypowiedzenie umowy sprzedaży gazu – o czym należy pamiętać?

Jeśli podjąłeś decyzję o zmianie sprzedawcy gazu, pierwszym krokiem powinno być wypowiedzenie umowy sprzedaży gazu z dotychczasowym sprzedawcą. Termin wypowiedzenia umowy liczony jest od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedziano umowę. Następnym krokiem jest podpisanie umowy z nowym sprzedawcą gazu. Powszechną praktyką przedsiębiorstw gazowych jest wypowiadanie umów z dotychczasowymi sprzedawcami w imieniu klientów. Koniecznie upewnij się, że nowa umowa wejdzie w życie w dniu wygaśnięcia poprzedniej  – pozwoli to utrzymać ciągłość dostawy gazu.

Nie daj się oszukać – sprzedawca gazu ma ustawowy obowiązek zapewnić Ci takie same warunki, które oferuje innym klientom, znajdującym się w podobnej sytuacji. Oferty poszczególnych sprzedawców gazu możesz sprawdzić dzięki porównywarkom cen prądu i gazu dostępnych w internecie (np. OptimalEnergy). Jeśli Twoja dotychczasowa umowa zawarta była ze sprzedawcą gazu wyznaczonym z urzędu, zmiana umowy sprzedaży gazu będzie wiązała się także ze zmianą jego dostawcy. Dzieje się tak dlatego, że przy zawieraniu umowy sprzedaży gazu ze sprzedawcą urzędowym podpisujemy umowę kompleksową, obejmującą także dostawę gazu. Warto zapytać nowego sprzedawcę, czy nie posiada w swojej ofercie takiej kompleksowej umowy. Zmiana sprzedawcy gazu wiąże się także z koniecznością dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego, koszt tej inwestycji zwykle ponosi dystrybutor.

Wypowiedzenie, a odstąpienie od umowy

Klienci często popełniają podstawowy błąd, który polega na utożsamianiu odstąpienia od umowy z jej wypowiedzeniem. Wspólny mianownikiem tych dwóch instytucji jest złożenie oświadczenia woli wyłącznie przez jedną stronę umowy. Na tym jednak kończą się podobieństwa. Odstąpienie od umowy sprzedaży gazu jest możliwością daną nam przez sprzedawcę na zapoznanie się z oferowanym produktem, przez z góry określony czas oraz jego ewentualny zwrot – jest to swoista furtka, przez którą konsument może bez konsekwencji zrezygnować z zawartego zobowiązania. Natomiast wypowiedzenie umowy sprzedaży gazu może wiązać się z niekorzystnymi dla konsumenta skutkami, np. koniecznością zapłaty kary umownej (w przypadku umów zawartych na czas określony) lub odczekaniem okresu wypowiedzenia.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności