Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » Cena gazu ziemnego 2018. Czy zapłacimy więcej?
rynek gazu aktualności

Cena gazu ziemnego 2018. Czy zapłacimy więcej?

Cena gazu ziemnego 2018

Cyklicznie pod koniec mijającego roku zastanawiamy się jak zmienią się nasze rachunki za gaz ziemny. Czy taryfy zatwierdzane przez URE już tylko dla gospodarstw domowych wzrosną czy spadną. Wzorem lat poprzednich spróbujmy przewidzieć zachowanie cen na początku nowego roku. Póki co wszystko wskazuje, że cena gazu ziemnego 2018 roku wzrośnie.

Cena gazu ziemnego 2018 wzrośnie

Na początku przypomnijmy, że nawet jeśli cena gazu ziemnego wzroście, to tylko i wyłącznie dla tych odbiorców gazu ziemnego, którzy jeszcze nie zmienili sprzedawcy gazu. Już prawie 100 tys. odbiorców zdecydowało się na ten krok. W zdecydowanej większości alternatywnych ofert dominuje tzw. gwarancja ceny gazu ziemnego w trakcie obowiązywania umowy. W związku z powyższym nawet jeśli największy sprzedawca gazu PGNiG po zatwierdzeniu przez URE podniesie ceny gazu, nie wzrosną one dla odbiorców, którzy podpisali alternatywną umowę.

Jakie czynniki wpłynąć mogą na to, że cena gazu ziemnego 2018 będzie wyższa. Opinii jest kilka. Dominujące w ostatnim czasie argumentu, mówiące o wzroście ceny gazu ziemnego to:

  • wzrost kosztów wynikający z obowiązku nałożonego na Sprzedawców Gazu Ziemnego, wynikający z konieczności magazynowania Błękitnego Paliwa
  • wzrost ceny zakupu gazu ziemnego na światowych giełdach. W Polsce coraz mniejszy (chodź ciągle większościowy) udział ma gaz sprowadzany z Rosji. Większy udział alternatywnych kanałów dostarczania gazu z wykorzystaniem gazoportu w Świnoujściu z takich Państw jak np. Katar czy USA podnosi naszą niezależność energetyczną, niestety czasami może to być kosztem wyższych rachunków za gaz.

Jak widać powyższe dwa czynniki różnią się od siebie. Ich wystąpienie w przyszłym roku jest niemal pewne, dlatego niestety, ale na podwyżkę cen gazu w naszych domach trzeba się przygotować.

Cena gazu ziemnego 2018. Nasza prognoza

Już teraz w Polsce na tle Państw Europy, w przeliczaniu na np. nasze średnie zarobki możemy zakupić jedne z najmniejszych ilości gazu ziemnego. Niestety, ale w najbliższym roku, jeśli nie zdecydujemy się na alternatywnego sprzedawcę gazu ziemnego nasze rachunki za gaz ziemny mogą wzrosnąć nawet  o 5%. Dla jednych to dużo, dla innych nie. Jeśli jednak spojrzymy na oferty jakie dostępne są na rynku, w których już dzisiaj można zaoszczędzić 5%, to różnica w 2018 roku będzie mogła wynieść nawet 10%!

Decydując się jeszcze w tym roku na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego i wybierając ofertę z gwarancją stałej ceny możemy zyskać równowartość jednego rachunku za gazu ziemny!

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności