W dniu dzisiejszym została wydana decyzja wojewody zachodniopomorskiego dotycząca pozwolenia na użytkowanie terminalu gazowego w Świnoujściu. Terminal LNG, który budowany jest od 2006 roku (pierwsza decyzja dotycząca wyboru lokalizacji) w końcu ma zostać uruchomiony na 100%.
Terminal LNG Świnoujście – start komercyjnej pracy
To niestety nie oznacza jeszcze możliwości wykorzystania terminalu dla celów komercyjnych. Potencjał gazoportu, który szacuje się na 5 mld m3 gazu rocznie może przecież zaspokoić potrzeby aż 1/3 polskiej gospodarki. Co w takim razie stoi na przeszkodzie w pełnym uruchomieniu inwestycji. W komunikacie do mediów podano, że czekamy jeszcze za innymi decyzjami administracyjnymi, które umożliwią pełne wykorzystanie przez nasz system gazowy terminalu w Świnoujściu
Dlaczego terminal LNG Świnoujście jest tak ważny?
Z kilku powodów, przede wszystkim to pierwsza w europie Środkowo-wschodniej inwestycja pozwalająca na tak dużą skalę uniezależnić się od dostaw gazu ziemnego ze wschodu. Tak jak wspomnieliśmy obecnie przygotowana infrastruktura pozwala na zaspokojenie ponad 30% potrzeb naszej gospodarki. Docelowo w projektach inwestycyjnych możemy znaleźć informacje, że przepustowość gazoportu może wzrosnąć o 50% do 7,5 mld m3 w przypadku podjęcia decyzji o rozbudowie.
Konieczne razem z tą inwestycja jest także rozbudowa sieci przesyłowej gazu ziemnego, która jest równolegle realizowana i połączenie jej z sieciami innych państw.
Terminal LNG – realizacja
W projekt zaangażowane były 4 podmioty:
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-System S.A.
- spółka Polskie LNG
- Urząd Morski w Szczecinie
- Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Czekamy na kolejne informacje dotyczące finalnego odbioru inwestycji i startu jej rynkowej działalności. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku do Polski przypłyną pierwszy transport gazu płynnego z Kataru