Na pytanie ile kosztuje gaz ziemny nie można odpowiedzieć precyzyjnie bez uszczegółowienia tego pytania. Czynników wpływających na końcową cenę gazu ziemnego jest sporo. Poniżej przedstawimy czynniki i składowe jakie decydują o finalnej cenie gazu ziemnego.
Ile kosztuje gaz ziemny zależy od następujących czynników
Analizując łańcuch zależności jaki musi przejść każdy m3 gazu ziemnego od wydobycia po jego spalenie w naszej kuchence czy piecu gazowym ilość czynników wpływających na jego cenę jest spora i należą do nich:
- Koszty związane z wydobyciem i transportem:
- Koszty wydobycia gazu
- Koszty procesów związanych z jego przetwarzaniem, nawannianiem i przygotowywaniem do wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej
- Koszty transportu (przesyłu)
- Koszty nakładane przez Państwo:
- Akcyza
- VAT
W Polsce stanowi to dla klienta końcowego ok. 40% ceny jaką płaci za każą kWh (m3) gazu
- Koszty widoczne na rachunku za gaz ziemny na które składa się dystrybucja i sprzedaż:
- Związane z dystrybucją paliwa gazowego (np. opłata dystrybucyjna stała)
- Związane z kosztami sprzedaży (np. opłata abonamentowa) za wystawiania FV czy odczyty liczników
Ile kosztuje gaz ziemny dla domu czy firmy?
Wiemy już od jakich zewnętrznych czynników uzależniona jest wysokość opłaty za gaz. Czy w takim razie decydując się na ogrzewanie gazowe w domu czy do firmy poza wygodą jaką bez wątpienia jest możliwość spalania paliwa gazowego zapłacimy dużo więcej niż w przypadku ogrzewania jakimś innym paliwem stałym?
Zacznijmy jednak od czynników, jakie będą wpływać na finalną cenę za kWh gaz ziemnego:
- jest to grupa taryfowa gazu
- wybór sprzedawcy gazu
Poniżej prezentujemy zestawienie, które pokazuje jaki jest koszt 1 kWh przy spalaniu różnych paliw
źródło: viessmann.pl
Jak widzimy gaz ziemny to najtańszych z nich nie należy, każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy wyższe rachunki za ogrzewanie będą dla nas na tyle nieodczuwalne, że wygoda jaką zyskujemy nam to zrekompensuje.
Nie analizowaliśmy tutaj kosztów budowy samej instalacji do ogrzewania – zakup pieca, rur, grzejników. Ceny u różnych producentów są na bardzo zbliżonym poziomie, dlatego tak naprawdę decydując się na dowolny rodzaj ogrzewania za wykonanie instalacji zapłacimy tyle samo, a w przypadku samych piecy cena zależy od marki czy aktualnej promocji