Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Tanie ogrzewanie gazowe mieszkania – to możliwe?
Rachunek za gaz

Tanie ogrzewanie gazowe mieszkania – to możliwe?

tanie ogrzewanie gazowe
Tanie ogrzewanie gazowe to dla wielu z nas fikcja. Czy jest sposób, aby koszty ogrzewania paliwem gazowym zminimalizować, czy pozostaje nam tylko mniej zużywać?

Sezon grzewczy już za nami, do nowego na przełomie 2015 i 2016 roku jeszcze daleko. Nie zmienia to jednak faktu, że okres letni to czas remontów. Z pewnością wielu z nas zastanawia się lub panuje remont centralnego ogrzewania, który może sprowadzić się do zmiany paliwa jaki będziemy chcieli opalać nasz dom.

Tanie ogrzewanie mieszkania

Czynnikiem w większości przypadków, który decyduje o tym na jaki typ ogrzewania się zdecydujemy jest przede wszystkim czynnik ekonomiczny połączony z wygodą zastosowania. W naszych domach wciąż wiodącym paliwem do ogrzewania jest paliwo stałe pod różnymi postaciami – węgiel, drewno, miał itp. Wprowadzane pewne automatyzmy przy piecach zasypowych ze zbiornikami paliwa na pewno w dużym stopniu dają namiastkę komfortu jakie daj nam ogrzewanie gazowe. Tanie ogrzewanie gazowe to raczej pobożne życzenie, jednak z pewnością osoby, które na nie się decydują kierują się głównie wygodą, lub w wielu przypadkach, ogrzewanie gazowe jest stosowane w parze z:

  1. kominkiem z rozprowadzeniem ciepła po wszystkich pomieszczeniach
  2. pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi, ogrzewanie gazowe nie stanowi wtedy alternatywy, ale jest stosowane jako szczytowe źródło ciepła czyli podgrzewa nam temperaturę wody w grzejnikach do takiej, aby można było uzyskać odpowiednią temperaturę

Tanie ogrzewanie gazowe

Tak jak napisaliśmy wyżej, o tym żeby ogrzewanie gazowe było tanie (najtańsze ze wszystkich dostępnych źródeł) moglibyśmy pisać w momencie np. odkrycie dużej ilości gazów z łupków w Polsce, co jak słyszymy póki co nam nie grozi. Nie zmienia to jednak faktu, że aby rynek w Polsce istniał musi być ono konkurencyjne na tyle, że wygoda płynąca z faktu posiadania pieca gazowego w znacznym stopniu rekompensowała wydatki na paliwo gazowe. Co w takim razie zrobić, żeby redukować koszty grzania gazem w naszych domach?

Pisaliśmy o tym w ubiegłym roku:

Tanie ogrzewanie gazowe – podsumowanie

Tak jak napisaliśmy wyżej. Jeśli chcemy mieć wygodę i komfort – musimy za niego troszkę więcej zapłacić. Ogrzewanie gazowe póki co będzie jednym z najdroższych sposobów ogrzewania domu, zaraz po ogrzewaniu elektrycznym czy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, lub olejowym. Będzie za to prawie dwa razy droższe od „tradycyjnych” metod ogrzewania domów, gdzie jednak potrzeba pracy i czasu, aby móc codziennie dbać o ciepło w naszym domu.

Poniżej porównanie kosztów ogrzewania domu. Zestawienie przygotowanie przez firmę Viessmann pokazuje koszt wyprodukowania 1 kWh ciepła. Należy jednak pamiętać, że koszty produkcji ciepła to jedno, a koszty instalacji różnego rodzaju pieców to drugie.

tanie ogrzewanie gazowe

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności