Strona główna » Blog » Gaz dla domu » Jak obniżyć zużycie gazu w domu – 5 sposobów
Gaz dla domu

Jak obniżyć zużycie gazu w domu – 5 sposobów

niższe ceny gazu dom
Jak obniżyć zużycie gazu w domu? Poznaj najbardziej sprawdzone metody. Mniejsze zużycie = niższe rachunki za dostawy gazu. Najlepsze praktyczne wskazówki!

Kończące się lato, chłodna jesień i w końcu długa zima – to najgorszy scenariusz dla osób ogrzewających swoje mieszkanie gazem ziemnym. Wizja wysokich comiesięcznych rachunków za gaz może przytłoczyć nie jednego z nas. Co w takim razie możemy zrobić, żeby rachunki za gaz były niższe? Podpowiadamy jak obniżyć zużycie gazu w domu, a co za tym idzie płacić niższe rachunki.

Obniżenie zużycia gazu w domu – będzie zimniej?

Pierwszym nasuwającym się pytaniem jest czy w przypadku mniejszego zużycia metrów sześciennych gazu ziemnego będziemy mieli po prostu zimniej w domu czy mieszkaniu? Nie do końca przedstawione poniżej sposoby obniżania zużycia gazu mają na celu uświadomienie jak w odpowiedni sposób korzystać z ogrzewania gazowego, tak żeby pomimo krótszej pracy pieca gazowego, a co za tym idzie niższego zużycia paliwa gazowego nasz komfort pozostał na tym samym poziomie.

Jak obniżyć zużycie gazu w domu:

Poniżej 5 naszym zdaniem z jednej strony najbardziej oczywistych, ale z drugiej strony najbardziej skutecznych sposobów pomagających wpłynąć na niższe zużycie gazu ziemnego w domu:

  •  Zużycie ciepłej wody – zmywarka

Poza ogrzewaniem jest to najbardziej „gazożerny” obszar wpływający na ilość m3 zużywanego w domu gazu. Zacznijmy od mycia naczyń do których najlepiej wykorzystać zmywarkę lub w miarę możliwości nie robić tego w parzącej wodzie (jeśli oczywiście nie są to tłuste garnki)

  • Wietrzenie mieszkania

Wbrew pozorom świeże, nawet mroźne powietrze pozytywnie wpływa na nasze odczucia temperaturowe i komfort funkcjonowania w mieszkaniu, dlatego należy przynajmniej 2 razy dziennie przewietrzyć mieszkanie tak, żeby móc w pełni zaczerpnąć świeżego powietrza. Dzięki temu będziemy mogli ustawić ogrzewanie na niższą temperaturę, a powietrze lepiej się nagrzeje

  • Wyłączanie pieca gazowego podczas dłuższej nieobecności

Wychodząc nawet na zakupy pamiętajmy o wyłączaniu ogrzewania, woda w obiegach domowych nagrzewa się bardzo szybko, dzięki czemu już po kilku minutach temperatura w pokojach wraca od odpowiedniego poziomu

  • Nowy piec gazowy/przegląd starego

Piece gazowe mają odpowiednie parametry pracy. Jednym z takich parametrów jest sprawność pieca gazowego. Im wyższa tym więcej ciepła z takiej samej ilości spalonego paliwa otrzymamy. Z biegiem lat sprawność ze względu na zużycie się materiałów i osadzający się kamień może spadać, dlatego tak ważny jest bieżący przegląd

  • Odpowietrzanie instalacji C.O.

Często zdarza się, że grzejemy na potęgę, piec jest prawie czerwony, a efektu żadnego. Przed sezonem grzewczym koniecznie sprawdź poziom wody w kaloryferach. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić nawet 20% zużycia paliwa gazowego. Wystarczy na bieżąco odpowietrzyć układ.

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 3.5 (2 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności