Strona główna » Blog » Gaz dla domu » Dlaczego gaz jest płynny
Gaz dla domu

Dlaczego gaz jest płynny

Zmiana sprzedawcy gazu - dane URE

Na koniec roku, kilka podstawowych informacji na temat gazu. Dzisiaj kilka słów na temat stanu skupienia tego paliwa. Na pytanie dlaczego gaz jest płynny odpowiedź wydaje się być jasna, napiszemy są w dalszej części artykułu. Jednak jeśli zagłębimy się w szczegóły to odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być taka oczywista.

Dlaczego gaz jest płynny?

Przede wszystkim dlatego, że jest przechowywany pod ciśnieniem. To podstawowy czynnik zmieniający stan skupienia gazu. Drugim równie ważnym jest temperatura. Konieczne jest przechowywanie gazu poniżej 162 stopni Celsjusza.

Jak myślicie kiedy wymyślono gaz płynny i co było mobilizatorem tego wynalazku? Jak się okazuje już od ponad 100 lat ludzie wykorzystują gaz ciekły. Wynalazcą gaz płynnego jest Amerykanin Walter Snelling. W 1910 pierwszy raz udało się uzyskać skroplony gazu. Dwa lata później zaczęto produkcję gazu płynnego. Przeznaczony był przede wszystkim do celów gastronomicznych. Sprzedawany w niewielkich butlach miał ułatwiać codzienne życie kobiet pracujących w kuchni.

Dzięki temu rozwiązaniu na popularności zyskały kuchenki gazowe. W celu przygotowanie ciepłego posiłku nie trzeba było rozpalać nawet latem wielkiego pieca. Wystarczyło zapalić palnik i można było bez problemu uzyskać płomień.

Inne wykorzystanie gazu płynnego

Gaz płynny i gaz ziemny pomimo różnic zyskiwały na popularności. Początkowo w zupełnie innych obszarach. Największą zaletą gazu płynnego do dnia dzisiejszego jest możliwość jego łatwego transportu w dowolne miejsce. Wystarczy napełnić odpowiedniej wielkości butlę, zamontować interesujący nas palnik i z uzyskanego płomienia możemy robić naprawdę różne rzeczy. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularne zastosowanie to podgrzewanie posiłków. Na drugim miejscu można postawić ogrzewanie, a właściwie dogrzewanie pomieszczeń. Płynna postać gazu jest jednak wykorzystywana w wielu dziedzinach. Transport, lotnictwo czy też żegluga to tylko niektóre obszary, gdzie zalety gazu płynnego są wykorzystywane, a możliwość jego łatwego transportu bez konieczności budowy infrastruktury przesyłowej nieprzecenione.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności