Dla zdecydowanej części z nas różnica pomiędzy gazem płynnym, a gazem ziemny w codziennym życiu nie występuje. Dlaczego? Dlatego, że efektem spalania zarówno jednego jak i drugiego gazu jest ciepło jakim ogrzewamy swoje domy, mieszkania i biura, a także wykorzystujemy do podgrzewania posiłków, czy też ciepłej wody. Gaz płynny a gaz z sieci gazowej różni się przede wszystkim dwoma cechami: inna cena gazu płynnego w Polsce, a inna ziemnego oraz składem.
Gaz płynny a gaz z sieci gazowej – różnica
Zacznijmy od wyjaśnienia definicja gazu płynnego. Często wykorzystujemy skrót LPG (skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) czyli potocznie propan butan. Jego cechą charakterystyczną jest to, że przechowywany pod ciśnieniem jest cieczą, dzięki czemu w zamkniętym zbiorniku można przechowywać jego duże ilości. LPG uzyskiwany jest jako produkt uboczny w procesie rafinacji ropy naftowej, najczęściej w początkowych etapach eksploatacji złóż. Gaz płynny dostarczany jest w zamkniętych butlach lub zbiornikach.
Gaz ziemny, dostarczany jest siecią dystrybucyjną. Niewątpliwą jego zaletą jest brak konieczności magazynowania w przydomowych instalacjach. Jeśli mamy dostęp do sieci dystrybucyjnej płacimy za ilość jaką spalimy. Gaz ziemny transportowany się w gazociągu w stanie skupienia gazowym, nie ma potrzeby jego skraplania.
Do największych różnic zaliczyć możemy:
- sposób transportu gazu płynnego i ziemnego. W przypadku gazu płynnego odbywa się on tradycyjnymi śrokami transportu takimi jak pociąg czy auta dostawcze
- składem fizycznym
- sposobem i czasem wydobycia gazu z odwiertów
Gaz płynny a gaz z sieci gazowej dla firmy i domu
Sposób pobierania zarówno jednego jak i drugiego gazu w odniesieniu do grupy odbiorców jest identyczny. Różne są co najwyżej ilości gazu jakie zużywamy do ogrzewania firmy i domu. Z pewnością pomiędzy gazem ziemnym a płynnym występują różnice w kosztach związanych z zakupem. Mniej korzystnie w tym porównaniu wypada oczywiście gaz płynny, ale tak czy inaczej wygoda korzystania z jednego bądź drugiego rozwiązania jest identyczna. Tak samo wygląda kwestie środowiskowe związane z zanieczyszczaniem powietrza.