Strona główna » Blog » Gaz dla domu » Jakie jest zużycie gazu w domu?
Gaz dla domu

Jakie jest zużycie gazu w domu?

zużycie gazu

Koszty ogrzewania domów jednorodzinnych mogą wahać się w granicach od 60 do nawet 80 proc. całkowitych kosztów eksploatacyjnych budynku. Zużycie gazu uzależnione jest między innymi od takich czynników jak wielkość obiektu budowlanego, czy ilość urządzeń i instalacji zasilanych gazem.

Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną waha się w granicach od 10 do nawet 200 kWh/mkw.

Najwięcej gazu ziemnego zużywa się do ogrzewania budynku. Jego zapotrzebowanie w dużej mierze opiera się na specyfice kotła grzewczego, a także na efektywności izolacji termicznej budynku. Rocznie nieocieplone domy mogą zużywać nawet 200 kWh/mkw. energii cieplnej. Taki ekwiwalent zużywanego gazu ziemnego odczuje każdy portfel.

Kompleksowe ocieplenie budynku umożliwia zmniejszenie ilości zużywanego gazu nawet o połowę, natomiast energooszczędne domy mieszkalne mogą odznaczać się zużyciem na poziomie zaledwie 50 kWh/mkw. Jeszcze niższego zużycia gazu ziemnego przeznaczanego na ogrzanie budynku możemy doszukiwać się w nowoczesnych domach pasywnych, których to roczne zapotrzebowanie na energię cieplną oscyluje w granicach 10 – 15 kWh/mkw.

Rodzaj kotła grzewczego a wydajność spalanego gazu ziemnego

Zużycie gazu ziemnego w dużej mierze dyktowane jest wydajnością i jakością kotła grzewczego. O ile wytworzenie 1 kWh w tradycyjnym kotle grzewczym z otwartą lub zamkniętą komorą spalania kosztować będzie około 40 groszy, o tyle nowoczesne kotły pulsacyjne są w stanie zmniejszyć koszta nawet o połowę.

Warte uwagi są również konstrukcje kotłów kondensacyjnych, które są w stanie odzyskiwać ciepło ze spalin gazowych, a tym samym wytwarzać 1 kWh energii za nie więcej niż 40 groszy.

Zużycie gazu a moc wybranych urządzeń w domu

Poniżej podane dane i obliczenia należy traktować wyłącznie jako uproszczone i uogólnione szacunki, ponieważ każde poniżej wymienione urządzenie odznacza się innymi parametrami technicznymi.

Przykładowa kuchenka gazowa z piekarnikiem pobiera 11 kW mocy. Oznacza to, że przez godzinę zużyje ona około 14 kWh/h, co daje powyżej 1.3 m3/h gazu. Grzejnik wody przepływowej o mocy 18 kWh zużywa około 2- 3 m3/h, natomiast kocioł gazowy jednofunkcyjny o mocy 25 kW może zużyć 3 – 4 m3 gazu przez godzinę. Kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy 24 kW również zużyje od 3 do 4 m3 gazu przez godzinę. Sumaryczna ilość zużywanej ilości gazu ziemnego przez dom zależna jest od mocy urządzeń, czasu ich pracy, efektywności energetycznej, a także typu wykorzystywanego gazu ziemnego – najefektywniejszy jest wysokometanowy gaz ziemny typu E.

Zużycie wysokometanowego gazu E w skali roku

Biorąc pod uwagę ogólne warunki użytkowe, na ogrzewanie domu wolnostojącego zużywamy średnio 2000 m3 gazu w skali roku. Dom szeregowy odznacza się nieco mniejszym zużyciem eksploatacyjnym, bo na jego roczne ogrzanie przeznaczamy średnio 1400 m3 gazu ziemnego typu E. Dom wielorodzinny zużywa najmniej, bo wyłącznie 600 m3 gazu w skali roku.

Roczna eksploatacja kuchenki gazowej pochłania blisko 150 m3 gazu, natomiast ciepła woda użytkowa około 450 m3. W sumie średnioroczne zużycie gazu ziemnego typu E w gospodarstwach domowych oscyluje w granicach od 1200 do 2600 m3.

To spora ilość, która przedkłada się na znaczną część domowych rachunków. Warto więc wiedzieć, jaki sprzedawca gazu zaprezentuje nam najatrakcyjniejszą ofertę. W tym celu możesz skorzystać z porównywarki aktualnych cen prądu i gazu https://optimalenergy.pl/gaz-dla-domu/tani-gaz-ziemny/

Zapisywanie
Ocena użytkowników 3 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności