Październik to miesiąc, w którym od kilkunastu miesięcy szumnie zapowiadano uwolnienie cen gazu dla firm. Co w takim razie od tego miesiąca zmieni się dla odbiorców biznesowych gazu ziemnego? Sprawdźmy czy zapowiadane uwolnienie cen gazu faktycznie nastąpi.
Jak miało być…
Już ponad półtora roku temu Minister Energii p. Tchórzewski zapowiadał, że od 1 października 2017 roku sprzedawcy gazu zostaną zwolnieni z obowiązku przedstawiania do URE taryf gazowych do zatwierdzenia. Pisaliśmy na naszych strona o uwolnieniu cen gazu dla firm już w kwietniu 2016 roku. Co się od tego czasu zmieniło? Przede wszystkim przybyła ilość podmiotów, które pomimo regulowanego rynku gazu ziemnego w Polsce zdecydowały się na obniżenie swoich rachunków za gaz. Obecnie wygląda to w następujący sposób:
- Na koniec 2011 roku – 4 odbiorców gazu ziemnego
- Na koniec 2012 roku – 210 odbiorców gazu ziemnego
- Na koniec 2013 roku – 429 odbiorców gazu ziemnego
- Na koniec 2014 roku – 7 007 odbiorców gazu ziemnego
- Na koniec 2015 roku – 30 749 odbiorców gazu ziemnego
- Na koniec 2016 roku – 78 437 odbiorców gazu ziemnego
- Do czerwca 2017 roku – 108 134 odbiorców gazu ziemnego
Jak widać pomimo braku decyzji o uwolnieniu cen gazu, coraz więcej przedsiębiorców i odbiorców indywidualnych decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego.
Stopniowe uwalnianie cen gazu
Przypomnijmy, że od kwietnia tego roku brak konieczności wszedł w życie brak konieczności zatwierdzania taryf gazowych dla największych odbiorców gazu w Polsce zużywających rocznie ponad 278 GWh gazu ziemnego. Takich podmiotów w Polsce jest ok. 36.
Kolejnym krokiem ma być październikowe zwolnienie z zatwierdzania taryf gazu ziemnego dla odbiorców biznesowych zużywających poniżej 278 GWh gazu ziemnego. W tej grupie jest ponad 270 tys. odbiorców gazu ziemnego.
Finalnie w 2024 ma w Polsce nastąpić pełna liberalizacja rynku gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych.
Uwolnienie cen gazu dla firm. Co powinno się zmienić ?
Pamiętajmy, że pod hasłem: Uwolnienie cen gazu dla firm kryje się nie tylko brak konieczności zatwierdzania cen w taryfach przez Prezesa URE. Jeśli liberalizacja rynku gazu ziemnego ma wpływać obniżenie naszych rachunków za gaz i podniesienie standardów panujących na rynku musi się sprowadzać przede wszystkim do następujących kwestii:
- Zmniejszenie biurokracji i samego procesu jakim jest przejście od firmy X do firmy Y
- Skrócenie czasu związanego ze zmianą sprzedawcy gazu ziemnego
Powyższe 2 czynniki są bardzo istotne. Sam brak konieczności zatwierdzania taryf za dużo nie zmieni, jeśli sprzedawcy dalej będą ponosić koszty długiego procesu przejścia klienta do swojej firmy. Mniejsze koszty dla sprzedawców i krótszy czas dokonywania samej zmiany sprzedawcy gazu daje możliwość świadczenia lepszej jakości usług i udzielania większych rabatów na gaz ziemny dla odbiorców finalnych.
Jak uwolnienie cen gazu dla firm faktycznie przełoży się na konkurencyjność rynku? Zobaczymy.j Czy będzie tak samo jak w przypadku rynku prądu, na którym to rynku w pierwszych miesiącach po liberalizacji ceny wzrosły? To co na dzień dzisiejszy jest pewne to brak konieczności zatwierdzania przez URE taryf gazu dla odbiorców biznesowych.