Początek informacji na temat gazu łupkowego, który miałby pozwolić Polsce na energetyczną niepodległość zaczęły się pojawiać w prasie od roku 2008. W kolejnych latach prowadzono pilotażowe badania, jednak kolejny informacyjny „boom” nastąpił w roku 2014 kiedy to USA na potęgę zaczęła wydobywać gaz łupkowy.
Gaz łupkowy w Polsce
Pisząc ten artykuł możemy opierać się tylko i wyłącznie o badania, które bardzo się od siebie różnią. Według jednego z najbardziej optymistycznych wariantów na terenie Polski znajduje się ok. 5,3 bln m3 gazu (Energy Information Administration – USA), te mniej optymistyczne szacują złoża na ok. 1,4 bln m3 gazu. Czy to dużo? W Polsce średnio w każdym roku zużywanych jest ok. 15 mld m3 gazu. Jeśli przyjęlibyśmy, średnią wartość z dwóch przytoczonych badań (złoża na poziomie 3 mld m3) to moglibyśmy zużywać gaz z własnych źródeł przez 200 lat…
Obszary w których prowadzono badania i potwierdzono obecność gazu łupkowego w Polsce to przede wszystkim obszar województwa Pomorskiego, ciągnący się pasem aż do granicy z Ukrainą, centralna Polska, a także południowa część woj. lubuskiego, przez południową część woj. Wielkopolskiego, na woj. Śląskim skończywszy.
Gaz łupkowy – skutki wydobywania
Zastanówmy się jak ew. wydobywanie gazu ziemnego z łupków może wpłynąć na rynek liberalizacji gazu w Polsce:
- Należy spodziewać się znacznego obniżenia cen błękitnego paliwa, ale także gwałtowny wzrost jego zużycia. Wszyscy będą chcieli mieć dostęp i korzystać z naszego dobrodziejstwa.
- Wydobywany gaz w Polsce, może mieć tak niską cenę, że nie będzie chętnych do uczestnictwa w wolnym rynku. Stać może się to dlatego, że cena gazu będzie na tyle niska, że nikt nie będzie zainteresowany uzyskiwaniem oszczędności z i tak już niskich rachunków
- Zmienić powinna się także struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce, ponieważ z pewnością w dużej ilości zaczną powstawać bloki energetyczne opalane paliwem gazowym co z kolei może przełożyć się na spadki cen prądu
Gaz łupkowy i jego realna perspektywa
Na naszym blogu zawsze staramy się spojrzeć na różne aspekty życia i odnieść je do liberalizacji rynku gazu. Opisany powyżej scenariusz jest raczej mało realny, a osoby chcące dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji na temat gazu łupkowego odsyłamy do portali specjalizujących się w informowaniu o tym co nowego w łupkach słychać:
- Portal poświęcony tematyce związanej z gazem łupkowym
- Troszkę podstaw o tym czym jest gaz łupkowy na Wikipedii