Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » Akcyza na gaz
Akcyza na gaz. Jak zmieniała się wysokość opłaty akcyzowej na gaz ziemny oraz wszystko to co istotne z punku widzenia osoby chcącej poznać mechanizm opłaty

Pod koniec stycznia 2015 roku, a dokładnie 30 dnia miesiąca, Ministerstwo finansów na swojej stronie internetowej opublikowało wpis dotyczący zwolnień z akcyzy. To ostatnie tego typu zmiany jakie w polskim prawie nastąpiły. Całość publikacji dotyczy ogólnego zagadnienia związanego z akcyzą na wyroby „energetyczne” w tym także na gaz ziemny.

Akcyza na gaz ziemny w Polsce

Zacznijmy od początku. Gaz ziemny tak samo jak wiele innych towarów w Polsce jest opodatkowany. Różnego rodzaje opłaty doliczane przez Polskie Państwo w wyraźny sposób wpływa na cenę końcową. Nie inaczej jest w przypadku gazu ziemnego. Jak możemy przeczytać j.in. na stronach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa: … Stawki akcyzy dla paliwa gazowego są zróżnicowane ze względu na jego przeznaczenie… Wyróżnić możemy 3 główne grupy przeznaczenia paliwa gazowego:

  • Do napędów silników spalinowych
  • Na cele opałowe
  • Do innych celów (definiowane są one w art. 80 ust. 2 Ustawy)

Koszt naliczany jest na podstawie następujących wytycznych

  • 10,54 zł/GJ dla napędów silnikowych
  • 1,28 zł/GJ na cele opałowe
  • Brak opłat akcyzowych dla przeznaczenia dla innych celów

Te wartości mogą nam za dużo nie mówić, w takim razie, żeby w odniesieniu do opłaty akcyzowej na cele opałowe podać konkretne wartości musimy wiedzieć, że jeśli przyjmiemy, że 1m3 gazu ziemnego ma 35 MJ (czyli 0,035GJ) to spalając każdy m3 gazu w naszych piecach zapłacimy za niego ok 4-5 groszy.

Obecnie rozliczamy się z naszym dostawcą gazu ziemnego w zł/kWh zużytego gazu, w takim razie zakładając, że 1m3 to 10,55 kWh, za każdą spaloną kWh doliczane nam jest ok. 0,4 gr.

Jak widać sama akcyza nie wpływa w bardzo dużym stopniu na wysokość opłat jakie ponosimy. Nie zmienia to jednak faktu, że każda taka opłata powoduje, że cena kWh jest wyższa niż być powinna.

Zwolnienie z akcyzy na gaz

Jeśli chodzi o zwolnienie z opłaty akcyzowej to sprawa wygląda następująco: według informacji przedstawionych na stronie Ministerstwa Finansów na zwolnienie z opłaty akcyzowej mogą liczyć firmy, których wyroby gazowe przeznaczone są do:

  1. Przewozu towarów i pasażerów koleją
  2. Do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (nie mylić z ogrzewaniem)
  3. W pracach rolniczych, ogrodniczych czy hodowli ryb
  4. Przez zakłady energochłonne, które dążą do poprawy efektywności energetycznej

Krótko podsumowując, opłata akcyzowa przy niewielkiej ilości spalanego przez nas w domach gazu ziemnego nie stanowi zauważalnego kosztu, co innego w przypadku dużych zakładów czy firm, dla których każda dodatkowa opłata umieszczona w „gazie” w istotny sposób może wpłynąć na opłacalność prowadzonej działalności.

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności