Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?
Rachunek za gaz

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

W środku okresu grzewczego kontynuujemy porównania rodzajów ogrzewania. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, które z dwóch typów ogrzewania jest bardziej korzystne: ogrzewanie gazowe czy elektryczne? Jak się za chwile okaże oba typy ogrzewania mają ze sobą zdecydowanie więcej wspólnego niż to się może na pierwszy rzut oka wydawać, a już na pewno mają więcej wspólnych cech niż ogrzewanie gazowe i na węgiel.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Wady i zalety

Zacznijmy od zalet ogrzewania elektrycznego. Pierwszym z nich jest koszt samej instalacji. Tutaj wychodzi ono bardzo korzystnie. Poza koniecznością zakupienia grzejników i przygotowania gniazdek koszty inwestycyjne się praktycznie kończą. Zakup całej infrastruktury gazowej z piecem jedno lub dwu funkcyjnym to koszty rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Drugim czynnikiem, który niewątpliwie jest zaletą ogrzewania elektrycznego to brak konieczności wkładania pracy w przygotowanie ogrzewania. Wystarczy przekręcić pokrętło przy grzejniku lub przy bardziej zaawansowanych systemach ustawić je automatycznie i ogrzewanie od razu będzie dla nas odczuwalne. Tak samo jest zresztą w przypadku gazu ziemnego. Ogrzewanie gazowe poza tym wspomnianym aspektem w odniesieniu do ogrzewania elektrycznego jest tańsze. Niestety, ale takie są fakty.  W przypadku ogrzewania elektrycznego zapłacimy najwyższy rachunek za uzyskaną taką samą ilość ciepła.

Koszty w obu przypadkach traktowane są jako wady tych rozwiązań. Z pewnością w przypadku ogrzewania elektrycznego możemy tutaj dodać także problem pojawiający się w sytuacji braku zasilania. Jeśli wyłączony zostanie nam prąd to poza brakiem dostępu do światła nie będzie nam działać ogrzewanie domu czy też mieszkania.

Wspólne cechy ogrzewania gazowego i elektrycznego

Co łączy oba typy ogrzewania i powoduje, że odpowiedź na pytanie, które ogrzewanie gazowe czy elektryczne jest lepsze mogłoby pozostać bez odpowiedzi? Przede wszystkim poniższe cechy:

  • wygoda i bezobsługowość
  • wyższe koszty związane z utrzymaniem w odniesieniu do korzystania z tradycyjnych sposobów ogrzewania opartych na spalaniu paliw stałych
  • błyskawiczne nagrzewanie się grzejników. Brak konieczności przygotowywania się do ogrzewania
  • zakładając, że prąd wykorzystywany do ogrzewania elektrycznego pochodzi z OZE, oba rozwiązania są jednymi z najmniej oddziałujących negatywnie na środowisko

Wybór oczywiście i tak pozostanie w Waszych rękach. Warto jednak być świadomym, w jaki sposób wybór takiego czy też innego rozwiązania wpłynie na nasz komfort życia i portfel.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności