Konsumenci przyłączeni do sieci gazowej mogą realizować odczyt licznika gazu na kilka sposobów. Gazownie nieustannie starają się ułatwiać klientom obsługę gazomierzy oraz przekazywanie odczytów zużycia gazu, dzięki czemu konieczność obsługi licznika gazu zostaje marginalizowana.
W niniejszym tekście prezentujemy kilka kluczowych kwestii powiązanych z odczytem licznika gazu.
W jaki sposób możesz zgłosić odczyt licznika gazu?
Samodzielny odczyt licznika gazu może być przekazywany niemal każdą drogą komunikacyjną. Najczęściej wybierana jest metoda telefoniczna, dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta sprzedawcy gazu lub zgłaszając odczyt online bezpośrednio na dedykowanej witrynie dostawcy paliwa gazowego (zwykle na stronie e-BOK), z którym mamy podpisaną umowę.
Inną opcją jest odczyt licznika gazu przez pracownika gazowni, który cyklicznie przychodzi w celu skontrolowania i odczytania stanu gazomierza. Wówczas nie musimy odczytywać ani samodzielnie zgłaszać wskazań miernika.
Inteligentny licznik gazu a jego odczyt
Jeżeli posiadasz przyłącze gazowe z inteligentnym licznikiem wyposażonym we wbudowany modem, wówczas odczyt realizowany jest zdalnie za pomocą wysyłanego przez licznik sygnału radiowego. Inteligentne liczniki radiowe umożliwiają komunikację dwukierunkową, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nie tylko do odczytu danych z urządzenia, ale również do sterowania poborem i do sprawowania nadzoru nad jakością zasilania miernika. Korzystając z nowoczesnych mierników radiowych, manualny odczyt ich wskazań pozostaje nieobligatoryjny.
Manualne sprawdzanie stanu licznika gazu – jak to zrobić?
Konstrukcje liczników różnią się między sobą w znaczny sposób, niemniej jednak kluczowe ich elementy pozostają niezmienne, przez co odczyt ilości zużytego paliwa gazowego jest zunifikowany i niezwykle prosty. Standardowo klienci indywidualni otrzymują gazomierze z serii G1,6 lub G2,5, które służą do pomiarów zużycia gazu, jeżeli jego zużycie nie przekracza 2,5 m3/h.
W centralnej części licznika znajduje się rząd cyfr, które informują o wskazaniu. Rząd ten oddzielony jest przecinkiem. Przed nim otrzymujemy informację o stanie zużytego gazu w m3, natomiast za przecinkiem prezentowane są części dziesiętne, setne i tysięczne zużytego paliwa gazowego. Przy podawaniu odczytu wystarczy wskazać całą wartość wskazywaną przez licznik.
Chcesz, by Twój portfel odetchnął z ulgą bez konieczności ograniczania ilości zużycia gazu? Zmień dostawcę paliwa gazowego i zacznij oszczędzać. Szczegółowe i aktualne oferty sprzedawców gazu znajdziesz w porównywarce Optimal Energy.