Rozwój rynków energii – prądu i gazu następuje w Polsce w coraz większym stopniu. O ile zmiana dostawcy energii elektrycznej dla wielu z nas nie jest niczym nowym, o tyle rok 2014 można uznać jako jeden z przełomowych jeśli chodzi o ilość podmiotów, które zdecydowały się zmienić sprzedawcę gazu ziemnego w swojej firmie. Warto zadać sobie pytanie czy w ogóle warto zmieniać dostawcę gazu? Jakie są plusy i ewentualne ryzyka związane z samym procesem zmiany dostawcy gazu?
Ile kosztuje zmiana dostawcy gazu?
Nie chodzi tutaj o koszty pieniężne, bo sam proces jest oczywiście zawsze bezpłatny. Spójrzmy na to z perspektywy poświęconego czasu. W pierwszej kolejności musimy znaleźć firmy od których potencjalnie kupić gaz możemy. Niezbędny do tego zadania okazuje się Google. Skorzystać także możemy z najlepszych porównywarek cen gazu, które opisaliśmy w tym wpisie. Ew. czas na zebranie ofert to maksymalnie 3-4 godziny. Przygotować warto ostatni rachunek za gaz, żeby móc odczytać z niego swoje zużycie gazu oraz grupę taryfową w jakiej jesteśmy rozliczani.
Mając już oferty dostawców gazu – porównujemy ceny za m3 i możemy pod tym kontem wybrać najlepszą ofertę.
Ryzyka związane ze zmianą dostawcy gazu
Co złego może nam się przytrafić jeśli zdecydujemy się zmienić dostawcę gazu? Na pewno nikt nam nie odetnie dostaw gazu. Dystrybucja i sprzedaż działa niezależnie dlatego też zmieniając dostawcę gazu nikt nam „kurka” z gazem nie zakręci. Często pojawia się pytanie o możliwość płacenia dwóch rachunków za gaz. Tutaj tego problemu również nie ma. Nowy sprzedawca gazu będzie nas fakturował tak samo jak poprzedni czyli na jednym rachunku. Możliwość wystawienia takiego rachunku istnieje tylko wtedy kiedy rozliczenia ze starym sprzedawcą jest zamknięte. Więcej o tym na co zwrócić uwagę zmieniając sprzedawcę gazu pisaliśmy we wcześniejszym wpisie.
Ile możemy zyskać na zmianie dostawcy gazu?
Po pierwsze zależy to do wolumenu zużycia – im wyższy tym wyższa oszczędność. Operując w sposób mniej wymierny na procentach to realne oszczędności w skali danego okresu rozliczeniowego nigdy nie będą przekraczać 10%. Przy dobrej ofercie powinniśmy raczej spodziewać się oszczędności o odniesieniu do całego rachunku (a nie tylko do ceny paliwa gazowego) na poziomie ok. 5%
Jak widać ryzyko jest praktycznie żadne, a korzyści zawsze jakieś się pojawią. Należy dokładnie przeczytać umowę i nie bać się stereotypów mówiących o „złych” dostawcach gazu. Pamiętajmy, że jakość gazu będzie zawsze taka sama, a nasz gaz może różnić się tylko ceną – być po prostu tańszy