Jesteś właścicielem firmy, małej, średniej czy nawet dużego zakładu przemysłowego. Wszystkich Was łączy jeden cel: obniżenie zużycia gazu w firmie. Jak bez utraty komforty pracy i jakości produkcji w realny sposób zużywać mniej gazu ziemnego do ogrzewania powierzchni biurowych/magazynowych czy procesów technologicznych?
Niższe zużycie gazu w firmie a spadek jakości/komfortu pracy
Jasne jest, że z pustego i Salomon nie naleje, dlatego bez konkretnych działań nie będziemy w stanie wpłynąć na ilość metrów sześciennych gazu ziemnego wykorzystywanych w naszych firmach. W zależności od wielkości firmy, będziemy mogli zastosować kilka z wymienionych sposobów obniżenia zużycia gazu, jednak jesteśmy przekonani, że każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie i nawet niewielkim kosztem będzie w stanie obniżyć zużycie gazu, a co za tym idzie obniżyć swoje rachunki za gaz.
Jak obniżyć zużycie gazu w firmie
Zaczynamy w takim razie wymieniać sposoby obniżenia rachunku za paliwo gazowe w firmach i odpowiednio w kilku zadaniach je uargumentować:
- rodzaj urządzenia wykorzystywanych do grzania powierzchni magazynowych i biurowych
W zależności od potrzeby, rodzaju budynku, ilości zmian możemy wykorzystać ogrzewanie tradycyjne gazowe z wykorzystaniem grzejników, które warto stosować w przypadku mniejszych powierzchni ale także gdy praca odbywa się na kilku zmianach. Grzejnik wolniej się nagrzewa ale też dłużej oddaje ciepło. Możemy także skorzystać z gazowych dmuchaw do ogrzewania powietrza – szybki efekt ale po wyłączeni powietrze bardzo szybko się ochładza – najlepsze rozwiązanie dla firm pracujących na dużych powierzchniach, ale w ograniczonym zakresie czasu
- godziny pracy załogi
Jeśli szczególnie w okresie zimowym mamy możliwość wykonywania prac w trybie jednozmianowym, krótszy czas grzania w wielu pomieszczeniach pozytywnie wpłynie na ilość zużywanego gazu w firmie.
- szczelność pomieszczeń
Czasami bywa tak, że zanim zdążymy ocieplić całą halę czy uszczelnić okna efekt związany z dobrą izolacją zostaje wyczuty od samego początku. Brak przeciągów i lepsza izolacja idealnie wpływa na mniejsze wykorzystanie paliwa gazowego
- edukacja pracowników
Sprawa dotyczy przede wszystkim zakładów wykorzystujących gaz do podgrzewania wody. Z jednej strony możemy zużywać mniej gazu, z drugiej w obniżyć koszty związane z opłatami do zakładu wodociągowego. Sam przelicz: każdy pracownik zużywający miesięcznie miej o 0,5 m3 wody ciepłej, której podgrzanie kosztuje 10 zł. obniży w istotny sposób Twoje koszty, dodając do tego mniej pobranej wody oraz ścieki.
- kogenracja
kogeneracja to temat rzeka, głównie przeznaczony do dużych zakładów. W skrócie kogeneracja to jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła z wykorzystanie paliwa gazowego. Zużywasz tyle samo gazu, a otrzymujesz 2 korzyści: ciepłą wodę i własną energię elektryczne, którą możesz sprzedać do sieci, albo wykorzystać na własne potrzeby