Strona główna » Blog » Gaz dla firmy » Cena gazu ziemnego dla przemysłu
Gaz dla firmy

Cena gazu ziemnego dla przemysłu

Cena gazu ziemnego dla przemysłu

Czy po braku regulacji cen gazu ziemnego przez URE dla obszaru firm, cena gazu ziemnego dla przemysłu ulegnie zmianie i przedsiębiorcy zapłacą więcej? Sprawdźmy jak zachowywał się do tej pory rynek energii prądu w Polsce i gazu za granicą, kiedy dochodziło do uwalniania cen energii: prądu lub gazu.

Cena gazu ziemnego dla przemysłu na Zachodzie Europy

Zacznijmy od kilku ogólnych informacji z rynków, które liberalizację mają już dawno za sobą. Jako te wzorcowe pod kątem liberalizacji często podaje się rynki w takich krajach jak:

  1. Wielka Brytania
  2. Niemcy
  3. Belgia

To właśnie na tych rynkach ilość zmian sprzedawcy prądu i gazu liczy się w milionach sztuk rocznie. Liberalizacja tych rynków odbyła się już kilkanaście lat temu. Jak się okazuje wspólną cechą wczesnego okresu po uwolnieniu cen gazu czy też prądu było to, że tzw. sprzedawcy z urzędu podnosili ceny za prąd i gaz. Wykorzystywali w ten sposób pewnego rodzaju lukę polegającą na zbyt małej konkurencji na rynku i niewielkiej świadomości odbiorców. Jak się z perspektywy kilkunastu miesięcy okazało, był to zabieg krótkotrwały, którego głównym efektem było zniechęcenie ludzi do największych sprzedawców energii. Efektem tego były masowe zmiany sprzedawcy. W dużej mierze dzięki temu, poziom liberalizacji mierzony ilością zmian sprzedawcy energii w tych krajach jest bardzo wysoki. Jak będzie w Polsce?

Cena gazu ziemnego dla przemysłu w Polsce

Jak będzie wyglądać sytuacja w Polsce po zmianach, związanych z brakiem konieczności zatwierdzania przez URE taryf gazu ziemnego? Wszystko wskazuje na to, że cena gazu ziemnego 2018 roku będzie wyższa niż w latach ubiegłych. Nie będzie to w głównej mierze wynikiem samego uwolnienia cen gazu dla klientów biznesowych, a samą sytuacją rynkową, czyli wyższymi kosztami zakupu samego surowca.

Dodatkowo w Polsce trochę inaczej niż w krajach Europy Zachodniej za tzw. sprzedawcę z urzędu odpowiada dla ponad 95% z nas jeden podmiot, którym jest PGNiG Obrót. Spółka jest świadoma dużej konkurencji ze strony innych sprzedawców, stąd już od wielu miesięcy sama przygotowuje alternatywne oferty na zakup gazu ziemnego takie jak np. GAZEK.

Podsumowując, naszym zdaniem uwolnienie cen gazu ziemnego nie spowoduje wyższych cen gazu dla przemysłu. Poziom konkurencji na polskim rynku jest zbyt wysoki i wykorzystanie pozycji monopolisty przez PGNiG w celu podniesienia cen gazu, w dłuższej perspektywie czasu mogłoby okazać się zgubne i doprowadzić do masowych zmian sprzedawcy gazu ziemnego w firmach.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (2 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności