Ceny gazu ziemnego w Polsce dla przedsiębiorców są jednymi z wyższych w Europie. Regulacja stosowana przez Urząd Regulacji Energetyki nie sprawdza się. Receptą na całe zło związane z ustalaniem cen zakupu gazu ziemnego ma być liberalizacja rynku gazu dla firm. Brak konieczności zatwierdzania cen to tylko jedna ze składowych zmian jaka składa się na liberalizację rynku gazu.
Co zmieni liberalizacja rynku gazu dla firm?
Liberalizacja rynku gazu często określana jest mianem uwolnienia cen gazu. To tak naprawdę jedna ze składowych wszystkich zmian jakie kryją się pod hasłem liberalizacji rynku. Napiszemy nawet, że nie najbardziej istotna. Zmiany na rynku gazu ziemnego mają iść przede wszystkim w kierunku uproszczenia całej procedury zmiany, skrócenia czasu związanego z przepięciem klienta od sprzedawcy A do sprzedawcy B. Jak się okazuje mankamentów, które już w tej chwili powodują problemy jest więcej np.:
- konieczność rozliczania się sprzedawcy gazu (który fakturuje klienta końcowego) z operatorem systemu dystrybucyjnego nawet wtedy, kiedy klient zalega z płatnością za FV
- nieuregulowana sprawa związana z okresami wypowiedzenia wielu umów, z którymi do wielu lat nie było nic robione
- bardzo duży odsetek odrzucanych przez OSD wniosków o zmianę sprzedawcy gazu – problemem jest np. nieczytelny numer licznika gazu
Wymieniać moglibyśmy długo. Powyższe kwestie poza stratą czasu, generują przede wszystkim koszty obsługi przeprowadzenia zmiany. Wyższe koszty obsługi to mniejsze zyski firm, a co za tym idzie gorsze oferty. Chodź i tak bardziej korzystne od tych jakie ma główny w Polsce sprzedawca gazu czyli PGNiG.
Jak będzie wyglądał rynek gazu dla firm po 2017 roku?
Wszystko zależy od tego na jakim etapie będą zmiany, o których pisaliśmy wyżej. Być może nie zmieni się nic z punktu widzenia klienta finalnego. Ryzyko wyższych cen gazu (bo będą wyjęte z konieczności regulacji) jest bardzo małe. Zwłaszcza dlatego, że nie brakuje już teraz w Polsce firm, które mogłyby błyskawicznie przyjąć klienta biznesowego i zaoferować dużo niższe ceny.
Na szczęście zmiany w przypadku firm są już niemal przesądzone. Liberalizacja rynku gazu dla gospodarstw domowych to niestety ale jeszcze ciągle melodia przyszłości.