Zmiana dostawcy gazu wiąże się z koniecznością podpisania nowej umowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w szczególny sposób, tak żeby decydując się na zmianę faktycznie płacić niższe rachunki za gaz. W przypadku firm jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ małe przeoczenie i cwaniactwo handlowca może skutkować w sposób negatywny na nasz wynik finansowy.
Rozwiązanie umowy na sprzedaż gazu
- Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się czy zmiana sprzedawcy gazu może u nas nastąpić, a jeśli tak to kiedy. Standardowe umowy były zawierane na czas nieokreślony np. z jedno albo trzy miesięcznym okresem wypowiedzenia.
- Poza tym sprawdzić należy czy OSD z „rur” którego korzystamy ma podpisaną Generalną Umowę Dystrybucyjną z naszym potencjalnym nowym dostawcą i czy faktycznie może sprzedawać nam gaz.
Te dwa zadanie leżą po stronie handlowca i nowej firmy, jednak warto trzymać „rękę na pulsie”.
Nowa umowa na dostawę gazu ziemnego
Zacznijmy od spraw najbardziej oczywistych:
- Po pierwsze cena za m3 paliwa gazowego. Stawka jednostkowa powinna być bardziej atrakcyjna
- Wysokość ceny za m3 gazy powinna być stała w czasie obowiązywania umowy
- Cena za paliwo gazowe powinna zawierać wszystkie składniki (podatek, akcyzę itp.)
- Wysokość opłaty abonamentowej powinna zostać na stałym poziomie, choć sprzedawca może ją dowolnie zmieniać. Opłaty dystrybucyjne za przesył gazu zawsze pozostają bez zmiany
Teraz pochylmy się nad samymi zapisami umowy, istotne są kwestie:
- długość obowiązywania umowy
- czas na wypowiedzenie umowy
- termin płatności
- okres rozliczenia
- kary za nieterminowe płatności
- możliwość wprowadzania zmian w umowie
Sprawy związane z samy procesem zmiany dostawcy gazu
W zależności od firmy handlującej gazem pełnomocnictwo na mocy którego nowy sprzedawca gazu załatwia wszystkie formalności może stanowić integralną część umowy lub być na osobnym druku. W jednym i drugim przypadku zwrócić uwagę trzeba na zapis, który będzie nam gwarantował, że WSZYSTKIE formalności związane z prawidłowo przeprowadzonym procesem zmiany dostawcy gazu weźmie na siebie nowy sprzedawca gazu.
Jak widać w większości zapisy umowy są zapisami, na które należy zwracać uwagę przy podpisywaniu każdej umowy. Najważniejsze to podjęcie współpracy z pewnym dostawcą gazu, który od kilku lat buduje swoją pozycję na rynku i ma przy sobie duże grono zadowolonych klientów.