Strona główna » Blog » Sprzedawcy gazu » Cena gazu ziemnego PGNiG 2015 i 2016
Sprzedawcy gazu

Cena gazu ziemnego PGNiG 2015 i 2016

cena gazu ziemnego pgnig
Za chwilę połowa roku. Czy cena gazu ziemnego PGNIG w roku 2016 będzie taka sama jak w roku 2015. Czy możemy spodziewać się wyższych cen gazu?

PGNiG to największy w Polsce sprzedawca gazu ziemnego. Przez lata panujący monopol państwowej spółki powodował, że tak naprawdę cena regulowana przez urzędników (polityków) w 100% przekładała się na nasze finalne rachunki za gaz ziemny. Od niedawna mamy możliwość wyboru sprzedawcy prądu, dzięki liberalizacji rynku gazu. O tym czym jest liberalizacja rynku gazu możecie przeczytać na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Cena gazu ziemnego PGNiG na przestrzeni lat

Tak jak napisaliśmy powyżej, liberalizacja rynku gazu daje możliwość alternatywy dla każdego z nas. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal ponad 99% z nas z takiej zmiany nie skorzystała i jest skazana na odgórnie regulowane stawki przez polskiego giganta. Jak w takim razie zmieniała się PGNiG cena gazu ziemnego i jak może być w przyszłości? Pod uwagę weźmiemy najbardziej popularną taryfę gazu W 1.1

RokCena gr/kWhZmiana do roku wcześniejszego
201612,425+ 4,5 %*
201511,890-2,3%
201412,163wyjściowa

 

Cena gazu ziemnego PGNiG w 2016 roku wzrośnie?

Naszym zdaniem tak i ten wzrost wbrew prognozom, może okazać się większy niż zeszłoroczna obniżka ceny. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz nasze relacje z Rosją. Jeśli do tego dodamy wynegocjowany w ostatnich latach kontrakt, w którym cena zakupu m3 gazu jest dużo wyższa niż np. gaz dla Niemiec i opóźnienie w budowie gazoportu w Świnoujściu wniosek może być tylko jeden. Wzrost cen i to dość znaczny. Dodać do tego wszystkiego należy także zwiększone wydatki na budowę i modernizację infrastruktury (teoretycznie nie leży to po stronie sprzedawcy), lecz w praktyce takie inwestycje i tak przełożą się na wyższe ceny gazu ziemnego.

Co spowoduje, że cena gazu ziemnego PGNiG może się obniżyć?

Praktycznie rzecz biorą wpływ na taki stan rzeczy może mieć kilka następujących czynników;

  • zwiększenie własnego wydobycia + uruchomienie odkrywek łupkowych (coraz mniej prawdopodobne)
  • renegocjacja kontraktu z Rosją
  • uruchomienie gazoportu w Świnoujściu i zakup gazu np. z USA

Te powyższe działania nie są zależne od nas. To co sami możemy zrobić to zmienić sprzedawcę gazu ziemnego i podpisać umowę z alternatywnym sprzedawcą, tak żeby zagwarantować sobie stałą cenę np. na najbliższe 2 lata. Dzięki temu nie musimy się już obawiać o podwyżki cen.

 Aktualizacja 31.03.2015:

PGNiG od 1 kwietnia zmienia cenę prądu sprawdź aktualną cenę prądu w PGNiG!

Dodatkowo już dzisiaj sprawdź ile zapłacisz za gaz w 2017 roku

Zapisywanie
Ocena użytkowników 3 (3 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności