Strona główna » Blog » Zmiana sprzedawcy gazu Porady » Tańszy gaz! PGNiG obniża ceny gazu dla domu i firm
Zmiana sprzedawcy gazu Porady

Tańszy gaz! PGNiG obniża ceny gazu dla domu i firm

tanszy gaz
Regulowany rynek gazu ziemnego w Polsce powoduje, że mechanizm ustalania cen gazu jest oparty o komunikację pomiędzy sprzedawcą gazu, a Urzędem Regulacji Energetyki. Sprzedawca, na podstawie skalkulowanych przez siebie kosztów, przedstawia Prezesowi URE ceny gazu dla poszczególnych taryf. To od decyzji ze strony URE zależy czy będzie ona zatwierdzona i na jaki okres czasu.

Tańszy gaz na wiosnę! Regulowany rynek gazu ziemnego w Polsce powoduje, że mechanizm ustalania cen gazu jest oparty o komunikację pomiędzy sprzedawcą gazu, a Urzędem Regulacji Energetyki. Sprzedawca, na podstawie skalkulowanych przez siebie kosztów, przedstawia Prezesowi URE ceny gazu dla poszczególnych taryf. To od decyzji ze strony URE zależy czy będzie ona zatwierdzona i na jaki okres czasu.

Tańszy gaz. Cena taryf gazu w PGNiG spadnie o ponad 5%

W poprzednim roku taryfa gazu dla PGNiG została zatwierdzona do 31 marca. W związku z powyższym 15 marca prezes URE zatwierdził złożony wcześniej  wniosek. Nowe ceny gazu ziemnego będą obowiązywać przez najbliższy kwartał czyli do końca czerwca 2016 roku. Wnioskodawca chciał, żeby taryfa została zatwierdzona na okres 6 miesięcy.

Co ciekawe, jest to już 7 obniżka cen gazu od początku 2015 roku! Oznacza to, że w odniesieniu do okresu sprzed 15 miesięcy zapłacimy mniej za gaz o:

  • 15,8% dla gazu wysokometanowego
  • 11,6% dla gazu zaazotowanego

Pamiętajmy, że obniżki obejmują tylko i wyłącznie ceny sprzedaży, a nie dystrybucji gazu, które pozostają bez zmian. Taryfa dla dystrybucji obowiązuje do końca czerwca.

 Tańszy gaz czyli o ile mniej zapłacimy na każdym rachunku?

Jak zmiana cen w taryfach faktycznie przeniesie się na nasze portfele? Sprawdźmy:

W komunikacie na stronie URE jest informacja o tym, że dla prawie 7 mln. odbiorców gazu ziemnego w Polsce od PGNiG cena spadnie:

  • o 6,8% dla odbiorców przemysłowych
  • o 5,3% dla odbiorców indywidualnych

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej obniżki dotyczą stawek za sprzedaż gazu. Dystrybucja pozostaje bez zmian. Możemy przyjąć ogólne założenie, że koszty dystrybucji stanowią dla rachunku ok 40-45% całej kwoty (im większe zużycie, tym udział kosztów dystrybucji maleje). Dlatego faktyczna obniżka wysokości rachunku wynosić będzie ok. 2,5 do 4%.

W takim wypadku, jeśli w skali roku za ogrzewanie wody do celów grzewczych płacimy np. 5 tys. zł (śr. 450 zł/mc) w naszej kieszeni zostanie ok. 200 zł

 

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności