Strona główna » Blog » Porównanie dostawców gazu ziemnego » Cena gazu ziemnego 2017
Porównanie dostawców gazu ziemnego

Cena gazu ziemnego 2017

cena gazu ziemnego 2017
Czy cena gazu ziemnego 2017 roku będzie wyższa od tej jaką obecnie płacimy? Na ten moment możemy dowiedzieć się z mediów o pewnej podwyżce rachunków za prąd.

Czy cena gazu ziemnego 2017 roku będzie wyższa od tej jaką obecnie płacimy? Na ten moment możemy dowiedzieć się z mediów o pewnej podwyżce rachunków za prąd. W przypadku gazu ziemnego nie mamy żadnych oficjalnych wypowiedzi osób związanych z Ministerstwem Energii czy też Urzędem Regulacji Energetyki, które mogłyby wskazywać, że rachunek za gaz w roku 2017 będzie wyższy. Jakie czynniki mogą o tym zadecydować?

Cena gazu ziemnego 2017 wzrośnie…

Czynniki, które skłaniają nas do takiego właśnie stwierdzenia może być kilka. Podniesienie opłat za dystrybucję/przesył gazu będzie miało na celu zwiększenie wpływów do budżetu Państwa. W takim przypadku, każdy z nas zapłaci więcej bez względu na ilość zużywanego gazu, jeśli podniesiona zostanie stała comiesięczna wartość za pozycję o nazwie: Opłata dystrybucyjna stała. W przypadku energii elektrycznej argumentacją jest konieczność modernizacji jednostek wytwórczych w Polsce (szczególnie starych elektrowni węglowych i sieci dystrybucyjno-przesyłowych). W przypadku rynku gazu mamy o wiele mniejsze nakłady inwestycyjne na ten cel, ponieważ istniejące już rurociągi są w dobrym stanie. Większe pieniądze idące z podniesienia ew. stawem musiałby być związane w takim wypadku z chęcią budowy nowych odcinków gazociągów, które dadzą dostęp do błękitnego paliwa szerszej grupie odbiorców. Drugim argumentem związanym z infrastrukturą jest chęć szybszego spłacenia gazoportu w Świnoujściu, chociaż w tym wypadku jego bieżąca działalność w pełni powinna wystarczyć.

Dodatkowo należy pamiętać, że w Polsce mamy tylko lekko ponad 6 mln. odbiorców gazu ziemnego, przy ponad 14 mln. liczników energii elektrycznej z której na co dzień korzysta każdy z nas. wzrost opłat za gaz w takim przypadku dotknie w sposób bezpośredni tylko część społeczeństwa. Wszyscy inni z pewnością odczują to na wzroście cen artykułów, do produkcji których wykorzystywane są technologie gazowe.

Dodatkowo należy pamiętać, że ceny gazu ziemnego w okresie ostatnich lat były sukcesywnie obniżane. W związku z powyższym być może przyszedł czas na podwyżkę?

… czy cena gazu ziemnego w 2017 roku spadnie?

Tendencja spadkowa cen gazu w taryfach PGNiG zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki wcale nie musi się jednak zakończyć. Z jednej strony tak jak napisaliśmy cena gazu w Polsce spada, jednak bufor cenowy jakim jeszcze można podzielić się z klientami istnieje i wcale nie jest taki mały. Na obniżkę cen gazu przy poprzednich zatwierdzaniach taryf wpływ miały m.in. taniejące ceny surowców energetycznych na światowych giełdach, możliwość zakupu gazu z kierunku innego niż Rosyjski oraz renegocjacje cenowe z Gazpromem.

Cena gazu naszym zdaniem…

Naszym zdaniem najbardziej kluczowym czynnikiem, dzięki któremu będziemy mogli mieć dostęp do taniego gazu (nawet jeśli PGNiG podniesie ceny) jest możliwość wykorzystania gazoportu w Świnoujściu przez niezależnych sprzedawców gazu ziemnego oraz fakt obowiązkowych ułatwień prawnych, jakie na podstawie dyrektywy UE Polska musi zastosować. Dzięki temu, każdy z nas będzie mógł zmienić sprzedawcę gazu ziemnego. Płacić nie więcej niż teraz i dodatkowo dalej rozliczać się w oparciu o rzeczywiste zużycie gazu na jednym rachunku z alternatywnym sprzedawcą gazu.

Tak czy inaczej rok i cena gazu ziemnego 2017 dla odbiorców gazu ziemnego powinien przynieść więcej korzyści niż strat wynikających z liberalizacji tego rynku w Polsce.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 4.5 (2 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności