Cena gazu ziemnego na stacjach benzynowych w Polsce to cały czas rzadkość. Brak pojawiania się informacji na ten temat wynika przede wszystkim z braku zapotrzebowania, a co za tym idzie braku podmiotów, które chcą się dystrybucją gazu ziemnego zajmować. Co ciekawe sytuacja już niedługo może ulec zmianie.
Cena gazu ziemnego na stacjach w Polsce
Nie zmienia to jednak faktu, że ilość dystrybutorów, które umożliwiają tankowanie tzw. gazu CNG jest w Polsce coraz liczniejsza – tutaj informacje gdzie stacje są rozlokowane https://zmianasprzedawcygazu.pl/gaz-ziemny-stacje/. Jak w takim razie zmienia się cena gazu ziemnego na Polskich stacjach? Zacznijmy od jednostek w jakich gaz ziemny jest sprzedawany. Na stacjach benzynowych jest to m3 – historycznie wielu z nas pamięta, jak rachunki za gaz ziemny były wystawiane właśnie w tej jednostce. Koszt zakupu gazu ziemnego do tankowania oscyluje w okolicach 3 zł/m3.
Jeśli chodzi o różnego rodzaju paliwa, gaz ziemny zaliczany jest do grupy paliw, których cena jest najbardziej stabilna ze wszystkich. Gaz ziemny do aut, tak samo jak do naszych domów w zdecydowanej większości pochodzi z kontraktów terminowych, gdzie cena jest ustalana z góry na duży odcinek czasu. W związku z powyższym jej wahania są bardzo nieduże. Dodatkowo, ze względu na małą skale sprzedaży gazu CNG jest on raczej wyjęty z orbity zainteresowań polityków, którzy chcąc zwiększyć wpływy do budżetu często decydują się na dodawanie różnego rodzaju opłat do ceny za diesla, benzynę, czy gaz LPG
Cena gazu ziemnego na stacjach w Europie
Inaczej sytuacja przedstawia się w zachodniej Europie, jednym z krajów, gdzie pojazdy zasilane gazem ziemnym stanowią bardzo dużą grupę pojazdów są Włochy. To właśnie w Italii gaz ziemny jest prawie tak popularny jak u nas gaz LPG. Skąd takie zainteresowanie Włochów tego typu napędem? Bierze się to przede wszystkim (tak samo jak w Polsce) ze względów ekonomicznych. Kosz przejechania gazem ziemnym we Włoszech w porównaniu z kosztem przejazdu np. dieslem jest o prawie 40% niższym. Z pewnością tak samo jak w Polsce, tak samo na zachodzie, argument związany z ekologiczną stroną spalania gazu ziemnego nie jest kluczowy. Czy cena gazu w 2018 roku się zmieni?