Cena gazu ziemnego za litr to byłoby idealne rozwiązanie dla tych z Was, którzy chcą w jednoznaczny sposób poznać odpowiedź na pytanie związane z tym czy koszty ogrzewania gazem ziemnym są niższe czy wyższe niż ogrzewanie gazem płynnym. Pamiętajmy o tym, że koszty ogrzewania w przypadku gazu płynnego podajemy w litrach.
Przeliczając cena gazu ziemnego za litr jest niższa niż gazu płynnego
Rozważanie instalacji gazu płynnego wynika z braku (często chwilowego) dostępu w danej lokalizacji do instalacji gazu ziemnego. Jeśli jednak decydujemy się na przejściowe rozwiązanie czyli instalację gazu płynnego chcemy wiedzieć jak nasze rachunki związane z ogrzewaniem domu będą się różnić. Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie jest przeliczenie kosztów jednostkowych związanych ze spalaniem gazu ziemnego.
Gaz ziemny początkowo był podawany na rachunkach za gaz w jednostkach metrów sześciennych. Litr to nic innego jak 1 decymetr sześcienny czyli 1000 decymetrów sześciennych to jeden metr sześcienny. Wszystko poszłoby sprawnie, gdyby nie kilka szczegółów. Obecnie rachunki za gaz ziemny są podawane w kWh, po drugie porównując koszty spalania 2 paliw trzeba wziąć pod uwagę ich kaloryczność. Innymi słowy, 1 litr gazu ziemnego da inną ilość energii niż 1 litr gazu płynnego.
W praktyce najlepiej jest przeliczyć jednostki, sprowadzając je do poziomu kosztów za 1 MJ/m3. Znając przy tym cenę za 1 kWh gazu ziemnego i 1 litr gazu płynnego w łatwy sposób możemy uzyskać odpowiedź.
Dlaczego cena gazu ziemnego za litr jest niższa
W tym artykule nie będziemy wchodzić w szczegółowe obliczenia. O wyższych kosztach związanych z zakupem gazu płynnego decyduje rozproszenie jego odbiorców, koszty transportu, a także koszty obsługi. Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest wyższy koszt samej instalacji.
Wracając jeszcze do jednostek, rozliczenie w litrach w przypadku gazu płynnego ma także związek z wymiarowaniem zbiorników na gaz płynny. Nawet na stacjach beznywnoych tankując gaz CNG nie rozliczamy się w litrach. Są one podawane w litrach. Nazwa gazu (płynny) daje też wyobrażenie w jakiej formie jest on transportowany i przechowywany