Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Aktualne ceny gazu
Rachunek za gaz

Aktualne ceny gazu

Gaz ziemny, a co za tym idzie produkty powiązane takie jak np. gaz płynny, lpg czy gaz dystrybuowany w butlach gazowych często zmieniają swoje ceny. Największe wahania widzimy na stacjach benzynowych, gdzie aktualne ceny gazu najlepiej i najszybciej oddają tendencję występującą w danym czasie na rynku gazu czyt. na giełdach. Czy w najbliższym czasie czekają nas zmiany w cenach gazu?

Aktualne ceny gazu ziemnego i płynnego

Obecnie w Polsce mamy okres przejściowy na rynku gazu ziemnego. Z jednej strony jest pełen komfort wyboru sprzedawcy gazu, z drugiej jednak liberalizacja w pełni nie nastąpiła. Konsekwencją tej sytuacji jest ustalanie cen gazu ziemnego „przy pomocy” Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zatwierdzanie taryf przez URE powoduje zazwyczaj niepokrywanie się aktualnych cen gazu dla domu z tym ile za nie płacimy.

Rozwój cyfryzacji rynku energii (bo prąd działa na podobnej zasadzie) ma docelowo doprowadzić do możliwości zakupu gazu ziemnego w różnej cenie w zależności od aktualnej ceny gazu na giełdach. Takie rozwiązanie ma korzyści dla każdej ze stron. Jeśli pod uwagę wzięlibyśmy ostatnie 3 lata zdecydowanie na tym skorzystałby każdy z nas. Cena na giełdzie spadała, a my płaciliśmy cały czas tyle samo.

Zupełnie inaczej patrzylibyśmy na powyższy przykład gdyby cena za gaz ziemny rosła. Wtedy półroczne zatwierdzanie taryf przez URE dałoby nam wolniejsze wzrosty ceny gazu.

W przypadku gazu płynnego ustalanie ceny jest indywidualne. Każdy klienta ustala ze sprzedawcą warunki realizacji umowy. W zależności od ich zapisów cena za gaz płynny może być stała na określony okres czasu lub systematycznie się zmieniać

Aktualne ceny gazu z butli i LPG

W przypadku buli gazowych różne ceny można spotkać u dostawców z jednego miasta. Jest to zwyczajny towar i aktualna cena sprzedaży może zależeć od strategii danego punktu. W przypadku LPG, zmiany ceny są w każdym tygodniu. Zauważyć można jednak od kilkunastu miesięcy, że różnice w cenach oscylują o okolicy 50 groszy za litr.

Aktualne ceny gazu warto sprawdzać w przypadku gazu ziemnego czy płynnego na niezależnych blogach lub porównywarkach cen gazu ziemnego. Zbyt często się zmieniają, aby móc posługiwać się nawet raz w miesiącu aktualnym zestawieniem cen.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności