Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Cena gazu ziemnego 2018
Rachunek za gaz

Cena gazu ziemnego 2018

Cena gazu ziemnego 2018 może spadać, a my i tak będziemy płacić wyższe rachunki. Skąd taki paradoks? Wszystko związane jest z planowanymi (i koniecznymi) inwestycjami związanymi z infrastrukturą gazową. To czy cena samego paliwa gazowego będzie spadać czy nie może okazać się najmniej istotne.

Cena gazu ziemnego 2018 sprzedaż gazu ziemnego

Pamiętajmy o tym, że cena gazu ziemnego rozumiana jako koszt zakupu samego surowca jest zależna od wielu czynników. Czynniki te są globalne i nie ma możliwości bezpośredniego wpłynięcia na ich wysokość. W dalszym ciągu importowanie gazu ziemnego z Rosji powoduje, że wpływ na cenę gazu mają nie tylko czynniki rynkowe, ale też polityczne. Co za tym idzie trudno jest określić jak sytuacja będzie wyglądała za ponad 12 miesięcy. Tendencja rynkowa jest jednak na tyle pozytywna, że pozawala mieć nadzieję, na dostępność gazu po zbliżonych do obecnych cen gazu. Osobną kwestią jest oczywiście dodanie do ceny gazu dodatkowych opłat – podatków (bo o ich odjęciu raczej nie ma co liczyć).

Cena gazu ziemnego 2018 dystrybucja gazu ziemnego

Drugą grupą kosztów wpływających na finalną cenę gazu ziemnego jest koszt dystrybucji gazu ziemnego. Pieniądze jakie wydajemy na ten cel są wykorzystywane na utrzymanie i rozbudowę sieci przesyłowej i dystrybucyjnej oraz budowę całej infrastruktury towarzyszącej.

Najbliższe lata to nie ma co ukrywać ciąg dużych inwestycji, jakie mają wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Do największych inwestycji zaliczać będziemy:

  • rozwój sieci przesyłowej i dystrybucyjnej w obrębie gazoportu w Świnoujściu
  • budowę rurociągu przesyłowego, pozwalającego na zakup gazu ziemnego z północy Europy
  • rozwój wewnętrznej sieci dystrybucyjnej – walka z ograniczeniem smogu na terenie Polski

Koszty tych inwestycji są ogromne i z pewnością w czasie będą w ciągu najbliższych lat wzrastać. Finalnie zapłacimy za to wszyscy. Pisząc o wszystkich mamy na myśli odbiorców gazu ziemnego.

Mamy nadzieję, że teraz rozumiecie w jaki sposób spadające ceny gazu mogą przełożyć się na wyższe rachunki za gaz. Ten trend jest oczywiście pozytywny, ponieważ wyższe ceny za dystrybucję gazu będą dzięki temu mniej odczuwalne dla nas wszystkich.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności