Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Cena gazu ziemnego w Europie
Rachunek za gaz

Cena gazu ziemnego w Europie

grill gazowy

O tym, że cena gazu ziemnego w Europie jest różna nikogo przekonywać nie trzeba. Poza aspektami technicznymi związanymi z odległością jaką gaz musi pokonać, alby dotrzeć do finalnego odbiorcy cena gazu zależna jest przede wszystkim od polityki. Gaz ziemny jako jeden z podstawowych paliw wykorzystywany do produkcji stanowi często bardzo duży koszt przeliczany na jednostkę wyprodukowanego towaru. Idąc dalej – im tańszy gaz tym tańsza produkcja i większy zysk dla producenta.

Jak wygląda cena gazu ziemnego w Europie?

Większość z nas, którzy tematem rynku energii i gazu w Polsce, Europie i na świecie się nie interesuje, może myśleć, że im Państwo bogatsze tym cena zakupu gazu wyższa. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze poza czynnikiem związanym z zamożnością danego Państwa istotna jest także ilość zużywanego gazu ziemnego. Rozwinięte gospodarki charakteryzują się tym, że gaz ziemny jest bardzo często wykorzystywany do procesów wytwarzania, produkcji, przerobu materiałów oraz do ogrzewania pomieszczeń. Zasada im więcej kupujesz tym mniej płacisz ma tutaj również swoje odzwierciedlenie.

Przejdźmy w takim razie do przykładów. W Europie większość gazu ziemnego jest importowana z Rosji. Firma Gazprom, która prowadzi sprzedaż gazu ziemnego z Rosji podała kilka lat temu do wiadomości wysokość kontraktów. Cena podawana w dolarach za 1000m3 może przyprawiać o ból głowy. Jak się okazało tylko Macedonia płaci Rosji więcej za gaz niż Polska!

  • średnia cena gazu od Gazpromu do Europy to ok. 400 dolarów
  • Polska płaciła ponad 500 dolarów za 1000m3
  • Niemcy płacą poniżej 400 dolarów za 1000 m3 gazu ziemnego

Czy ceny gazu w Europie zależą tylko od ceny importu gazu z Rosji? Na szczęście nie. Powodów jest kilka, a głównym dywersyfikacja źródeł dostarczania gazu ziemnego do Polski oraz wewnętrzne wydobycie. Im bardziej zróżnicowana struktura pozyskiwania gazu ziemnego tym lepiej

Jaki czynnik decyduje, że cena gazu ziemnego w Europie jest różna?

Dwa główne czynniki zostały już wymienione wcześniej i należą do nich:

  1. Wysokość kontraktu z Rosją na zakup gazu
  2. Koszty zakupu gazu z innych kierunków, takich jak np. Norwegia

Dodatkowo istotne są także koszty wydobycia gazu w danym kraju, jeśli złoża gazu są dostępne. Nowością ostatnich lat jest gaz LNG, który może być transportowany drogą morską np. z USA czy krajów Arabskich bezpośrednio np. do Gazoportu w Świnoujściu. Dzięki temu cena gazu w 2018 roku u alternatywnych dostawców prądu powinna spradać!

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności