Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Jaka jest cena gazu ziemnego z Rosji
Rachunek za gaz

Jaka jest cena gazu ziemnego z Rosji

W ostatnich tygodniach coraz częściej słychać o renegocjacji warunków umowy z Rosją dotyczącym dostaw gazu. Ostatnio pisaliśmy na temat tego jaka jest cena gazu ziemnego w Europie. Okazuje się, że czynników decydujących o wysokości ceny za m3/kWh gazu ziemnego jest wiele. Dla wielu Państw, w tym także Polski jednym z głównych czynników wpływających na cenę gazu jest wysokość kontraktu z Rosją.  Zadać sobie można pytanie: Jaka jest cena gazu ziemnego z Rosji i czy możemy w najbliższym czasie spodziewać się renegocjacji warunków

Wysoka cena gazu ziemnego z Rosji

Różnego rodzaju dane docierające do nas zarówno z Eurostatu czy z medialnych publikacji zachodnich i wschodnich dziennikarzy pokazują wyraźnie, że zróżnicowanie cenowe dla gazu z Rosji jest bardzo duże. Nie decyduje tutaj położenie geograficzne tylko polityka. Polska chodź jest zdecydowanie bliżej położona Rosji, płaci więcej niż np. Niemcy, którzy gaz ziemny z Rosji muszą importować z dalszych odległości.

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że cena gazu z Rosji jest negocjowana w kontraktach długoterminowych. Są tego plusy i minusy. Jeśli okres negocjacji przypadnie w okresie niskich cen gazu na światowych rynkach daje to argument, który powinien wypływać na lepsze negocjacje z punktu widzenia kupującego. Nie ma on jednak większego znaczenia, jeśli klient (np. Polska) jest od rosyjskiego gazu uzależniony. Wtedy możliwość używania jakichkolwiek argumentów jest bardzo ograniczona. Na szczęście w przypadku naszego kraju poziom dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego jest na coraz wyższym poziomie co daje nadzieję na pomyślny przebieg negocjacji.

Kiedy cena gazu ziemnego z Rosji się zmieni?

W przypadku Polski cena gazu na szczęście może być negocjowana co 3 lata. Umożliwia to zapis w umowie. Warto wykorzystać moment, w którym coraz lepiej radzi sobie gazoport w Świnoujściu dzięki czemu ilość zakupionego gazu z Rosji w przypadku niepowodzenia negocjacji może zostać zredukowana. Warto też pamiętać, że gaz dla Rosji to jeden z najważniejszych surowców. Na wpływach ze sprzedaży gazu ziemnego opiera się w głównej mierze budżet całego kraju. Negocjacje na pewno łatwe nie będą, ale każdy musi dbać o swój interes.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności