Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Cena gazu ziemnego USA
Rachunek za gaz

Cena gazu ziemnego USA

Świat się zmienia, zmienia się także rynek gazu. I to bardzo. Jeszcze kilka lat temu, nikomu do głowy nie przyszedłby pomysł, dzięki któremu będziemy mogli odciąć się od monopolu Rosji związanego z dostawą gazu ziemnego do Polski. Dzisiaj już wiemy, że alternatywą dla drogiego gazu z Rosji, że gaz z USA, transportowany statkami do Polski, a konkretnie do Świnoujścia.

Jaka jest cena gazu ziemnego USA

Jeśli chodzi o gaz ziemny, który wykorzystują Amerykanie na własne potrzeby, to cena gazu w USA jest kilkukrotnie niższa niż w Europie. Korzystają na tym przede wszystkim odbiorcy biznesowi. Jeśli w procesie wytwarzania jakiegoś produktu wykorzystuje się gaz ziemny, to koszt zakupu surowca praktycznie nie podnosi ceny produkcji, a już na pewno w dużo mniejszych wymiarze niż w Polsce. Dzięki temu produkty zza Oceanu mogą być bardziej atrakcyjne cenowo.

Skąd w USA tani gaz? Przede wszystkim ze słynnych łupków. Gaz łupkowy w USA jest wydobywany na szeroką skalę. Ekonomicznie jest to uzasadnione, ze względu na występowanie złóż gazu ziemnego blisko powierzchni ziemi. Ilość złóż jest bardzo duża, stąd też nadmiar wydobywanego gazu jest chętnie sprzedawany do innych Państw.

Cena gazu ziemnego USA – Polska

Czy będąc świadomym, że gaz spalany w USA, jest bardzo tani, Polska otrzyma go na równie atrakcyjnych warunkach? Tego się raczej nie spodziewajmy. Rynek gazu ziemnego to wielki biznes. USA jest świadome, że cena gazu z Rosji do Polski jest wysoka. Dzięki czemu będą chcieli jak najwięcej zarobić naliczając marżę na każdym m3 gazu, który dopłynie do Świnoujścia. Marża będzie oczywiście na tyle „niska” aby finalnie cena m3 gazu była niższa niż cena gazu z Rosji.

Początkowo na pewno trudno będzie uzyskać niskie ceny gazu ziemnego z USA. Cena to jednak nie jedyny aspekt, który powinien decydować o nawiązaniu współpracy z USA. Dywersyfikacja dostaw gazu jest również niezwykle istota z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, a wiele kontaktów handlowych zawsze dobrze wpływa na bezpieczeństwo.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności