Wielu przedsiębiorców jako czynnik decydujący o opłacalności wykonywania danego produktu w całej kalkulacji kosztów bierze gaz ziemny. Tańszy gaz ziemny do firmy może nie tylko pomóc w utrzymaniu produkcji w dużych firmach np. z przemysłu ciężkiego, ale także lokalnym przedsiębiorcom takim jaki piekarze, u których zużycie gazu jest bardzo duże i w istotny sposób wpływa na cenę produktu jakim jest chleb.
Jak dostarczyć tańszy gaz ziemny do firmy?
Tak jak cały rynek energii (prądu i gazu) tak samo dostawy gazu ziemnego są tak naprawdę rozliczane na giełdzie. To znaczy, że w fizyczny sposób nikt w nasze przyłącze nie będzie ingerował. Jeżeli zadecydujemy się przejść z firmy A do firmy B to tak naprawdę dalej będziemy otrzymywać gaz tej samej jakości od tego samego dystrybutora, jednak zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego w firmie zdecydowaliśmy i wpłynęliśmy na to, że w całym bilansie krążącego w sieci gazu więcej paliwa pojawiło się (zostało fizycznie wprowadzonego) z firmy B na którą się decydowaliśmy.
Tańszy gaz ziemny do firmy – wzrost popularności
W ostatnich 12 miesiącach, a można by napisać konkretniej, że w roku 2014 liczba firm decydujących się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego gwałtownie wzrosła. Jak pokazuje poniższy rysunek, który pochodzi ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, jest to dalej bardzo mały odsetek ze wszystkich firm jakie taką zmianę mogą dokonać:
To, że zmiana sprzedawcy gazu w Polsce dopiero raczkuje ma wpływ kila czynników:
- Brak wcześniejszych regulacji prawnych pozwalających na swobodną zmianę sprzedawcy gazu
- Tańszy gaz do firmy, a właściwie jego różnice w cenie były minimalne co nie powodowało chęci u właścicieli firm do przeprowadzenia zmiany
- Skomplikowana procedura samej zmiany
- Z w/w względów brak chętnych firm do sprzedaży gazu
Ta sytuacja się zmienia. Wystarczy spojrzeć ilu sprzedawców gazu w Polsce ma koncesję na obrót paliwami gazowymi.
Ile zaoszczędzimy kupując tańszy gaz do firmy?
Tutaj nie ma jasnej odpowiedzi na temat tego ile możemy zaoszczędzić. Na pewno warto widzieć, że:
- Wygenerowane oszczędności należy porównywać w %, w odniesieniu do obecnych stawek, ponieważ wymierna wysokość oszczędności zależy od wielkości zużycia gazu
- Oferty typu: – 20% do -30% można wsadzić między bajki 🙂 Ze względu na opłaty dystrybucyjne i fizyczne koszty wydobycia gazu różnice w cenie mogą wynieść maksymalnie 8% do 10%.
Naszym zdaniem to i tak bardzo dużo, szczególnie przy dużym zużyciu gazu. Plusem jest na pewno też to, że po zmianie sprzedawcy gazu dalej mamy jeden rachunek za gaz na który składa się opłata za dystrybucję i sprzedaż gazu czyli tzw. umowa kompleksowa na sprzedaż gazu.