Już jakiś czas na naszych stronach nie publikowaliśmy informacji na temat ilości zmian sprzedawcy gazu w Polsce. Na początku maja Urząd Regulacji Energetyki podał dane dotyczące 1 kwartału 2017 roku.
Jak wygląda liczba zmian sprzedawcy gazu w Polsce w 1 kwartale 2017 roku?
Patrząc na dynamikę wzrostu z pewnością podmioty działające na rynku czują niedosyt. Chodź każdego miesiąca sprzedawcę gazu w Polsce zmienia kilkaset osób i firm, to jednak w skali całego rynku to cały czas jest kropla w morzu. Z jednej strony coraz lepiej dopasowane oferty związane ze sprzedażą gazu ziemnego powinny zachęcać osoby do podpisania nowej umowy na lepszych warunkach, z drugiej jednak strony wydaje się, że cały czas różnica w cenie i korzyści finansowe związane ze zmianą sprzedawcy gazu ziemnego są na tyle niskie, że oferty nie mobilizują nas do zmiany sprzedawcy gazu ziemnego.
Jak to dokładnie wygląda? Poniższa grafika, pobrana ze stron Urzędu Regulacji Energetyki pokazuje, że w pierwszym kwartale 2017 roku, zmianę sprzedawcy gazu ziemnego dokonało 15 601 odbiorców gazu ziemnego.
Przekłada się to na podam 18 300 liczników gazu ziemnego. W przypadku odbiorców biznesowych często spotykanym przypadkiem jest zmiana sprzedawcy gazu u jednego przedsiębiorcy dla wielu liczników (układów pomiarowych). Stąd wartość będzie zawsze większa bądź równa ilość podmiotów zmieniających sprzedawcę gazu ziemnego.
Czy ilość zmian sprzedawcy gazu w 2017 roku wzrośnie?
Jak można łatwo obliczyć, średnio od początku roku ok. 5 tys. odbiorców gazu ziemnego w Polsce decyduje się na zmianę sprzedawcy. Czy w ciągu najbliższych miesięcy może się to zmienić? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Po pierwsze w tym roku pierwszy raz od kilku miesięcy zanotowaliśmy wzrost cen gazu. Po drugie, na rok 2017 zaplanowano całkowitą liberalizację rynku gazu ziemnego dla odbiorców biznesowych. Czy dzięki temu rynek ożywi się jeszcze bardziej? Wszystko zależy nie tyle od samego zniesienia obowiązku przedkładania taryf gazu ziemnego do URE, co idącym zmianą w samej procedurze zmiany sprzedawcy gazu. Celem jest przecież przede wszystkim szybkość podpisania umowy oraz prostota tego procesu.