Strona główna » Blog » Gaz dla domu » Ile gazu zużywa kuchenka gazowa?
Gaz dla domu

Ile gazu zużywa kuchenka gazowa?

Ile gazu zużywa kuchenka gazowa

Osoby podłączone do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego nie zawsze wykorzystują gaz ziemny do ogrzewania. W zdecydowanej większości jednak korzystają z kuchenki gazowej. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie ile gazu zużywa kuchenka gazowa i od czego ilość spalanych m3 czy też kWh zależy. Czynników różnicujących zużycie gazu przez kuchenkę jest kilka.

Ile gazu zużywa kuchenka gazowa zależy od jakości gazu

Pierwszym podstawowym kryterium, które w zdecydowany sposób wpływa na ilość spalanego gazu jest jego jakość. W Polsce mamy 3 podstawowe kryteria jakościowe gazu ziemnego. Na ich podstawie możemy zostać sklasyfikowani do następujących grup taryfowych:

Grupa taryfowa o symbolu W ma najlepszą tzw. wartość opałową. Dzięki temu, przekładając to na język jak najbardziej zrozumiały, w celu uzyskania takiego samego płomienia gazu, w taryfie W zużyjemy mniej gazu niż w przypadku dwóch pozostałych grup taryfowych. Niższa wartość opałowa oznacza gorszą wydajność.

Przejdźmy w takim razie do konkretnych wartości. Naszym przykładem będzie kuchenka gazowa o mocy 9 kW. Takie urządzenie w ciągu godziny spali następujące ilości gazu ziemnego:

Gaz typu EGaz typu LwGaz typu Ls
m3/h11,31,45
kWh10,91212,5

Jak widać im niższa jakość gazu tym więcej go potrzeba spalić aby kuchenka gazowa o mocy 9 kW mogła pracować przez godzinę.

Ile gazu zużywa kuchenka gazowa w ciągu roku

Przyjmuje się różne szacunki. Naszym zdaniem jeśli założymy, że kuchenka gazowa wykorzystywana jest przede wszystkim do:

  • przygotowywania codziennych obiadów – ok 30 minut/dzień
  • podgrzewania wody na herbatę i kawę – ok 20 minut/dzień
  • przygotowywania śniadań (jajecznica) i kolacji – ok. 10 minut/dzień

Daje nam to 1 godzinę pracy w ciągu dnia. Odejmijmy od tego święta, wakacje itd. zostanie nam ok 300 dni. Da nam to wówczas 300 godzin pracy w ciągu roku. Idąc dalej możemy łatwo obliczyć, że kuchenka gazowa zużywa rocznie ok. 3 270 kWh gazu ziemnego.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 2.4 (5 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności