Na gaz ziemny dla domu decyduje się coraz większa grupa osób budujących swój dom. Czynników zachęcających do przyłączenia się do sieci gazowej jest sporo. Dużo też jest minusów. Każdy z nas musi ocenić i ułożyć priorytety według własnego uznania. Sprawdźmy czym najczęściej kierują się osoby, które stoją przed dylematem podjęcia decyzji dotyczącej wyboru sposobu ogrzewania swojego domu.
Drogi gaz ziemny dla domu
Jak pokazują aktualne ceny gazu ziemnego na giełdzie, zaczyna on być coraz droższy. Porównując różnego rodzaju źródła wytwarzania ciepła, większość z nas zadaje sobie pytanie o koszty związane z samą instalacją, a także koszty ekspoloatacj. O ile te pierwsze w przypadku różnych źródeł są na mniej więcej stałym poziomie, o tyle koszty bieżącej eksploatacji już nie. Nie ulega wątpliwości, że w Polsce najdroższym sposobem ogrzewania domów jest ogrzewanie elektrycznej i wykorzystujące OZE. Na kolejnych miejscach znajdują się ogrzewania związane ze spalaniem paliw płynnych. Najtańszymi sposobami ogrzewania domów jest oczywiście spalanie paliw stałych.
Co decyduje o tym, że wybieramy gaz ziemny dla domu jako paliwo do ogrzewania?
Jak napisaliśmy wyżej, z pewnością nie są to względy ekonomiczne. Jeśli koszty będą dla nas priorytetem to powinniśmy wybrać jeden ze sposobów ogrzewania domów paliwem stałym. Osoby wybierające m.in. ogrzewanie gazowe kierują się następującymi argumentami:
- wygoda i oszczędność czasu. Ogrzewanie gazowe daje w tym obszarze największą przewagę. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę na piecu lub rozkręcić grzejnik, aby podgrzać temperaturę powietrza do wyższego poziomu. Nie musimy martwić się o bieżący zakup drewna czy też węgla. Dodatkowo czas poświęcony, na przygotowanie opału możemy poświęcić na spędzanie go z rodziną
- ochrona środowiska. Pamiętajmy, że nie ma źródła ciepła czy energii, które przy produkcji nie wpływa negatywnie na środowisko. Spalanie gazu ziemnego w dużo mniejszym stopniu powoduje jednak straty środowiskowe, czy też odczuwalny przez nas nieprzyjemny zapach, który często wydobywa się z kominów gdzie spala się paliwa stałe
tak czy inaczej gaz ziemny dla domu jest coraz bardziej popularny
Coraz więcej osób ceni sobie komfort i wygodę. Dlatego wyższe rachunki za gaz ziemny nie odstraszają. Gaz ziemny dla domu ze względu na coraz większą rozbudowę sieci dystrybucyjnej może stać się w niedalekiej przyszłości głównym źródłem ogrzewania naszych domów i mieszkań.