Cena gazu ziemnego w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie spadała. Bierzemy tutaj pod uwagę finalną wartość rachunku za gaz jaki płacimy. Jak się za chwile przekonamy, część opłat związanych z zakupem gazu ziemnego stale rośnie.
Jak zmienia się cena gazu ziemnego w Polsce
O tym, że stagnacji na rynku gazu nie ma – nikogo przekonywać nie trzeba. Ostanie 36 miesięcy to przepływ informacji medialnych, które mówią cyklicznie o niższych rachunkach za gaz ziemny. Jak również wiemy rachunek za gaz ziemny składa się z kilku pozycji, a te nie zawsze idą w dół.
Spojrzeć na ceny gazu w Polsce trzeba przez pryzmat podmiotów jakie te opłaty pobierają. I tak:
- w przypadku sprzedawców gazu (podmioty zajmujące się handlową częścią rynku) ceny faktycznie z roku na rok spadają nawet o kilka procent
- w przypadku opłat dystrybucyjnych są one stale o kilka procent podnoszone
Finalnie te kilka procent w dół w przypadku opłat za sprzedaż gazu ziemnego jest zawsze z korzyścią dla odbiorcy końcowego. Regularnie jednak wzrastają koszty związane z dystrybucją gazem ziemnym.
W roku 2017 pierwszy raz od ponad 3 lat więcej za sprzedaż gazu zapłacą odbiorcy przemysłowi
Od czego zależy cena gazu ziemnego w Polsce?
Poza czynnikami globalnymi takimi jak kurs walut, czy ceny na giełdzie możemy sami decydować o tym ile za gaz ziemny zapłacimy. Bezpośrednio możemy zadecydować zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego dla domu lub firmy. Czynniki krajowe to m.in. wielkość wewnętrznego wydobycia, ilość opłat skarbowych doliczanych do każdego metra sześciennego gazu ziemnego.
Jak cena gazu będzie się zmieniać w ciągu najbliższych miesięcy?
Duża zależy od ilości inwestycji jakie czeka nasz kraj, bo finalnie i tak zapłacimy za nie w postaci wyższych rachunków za gaz ziemny. Są to inwestycje zarówno w sieci przesyłowe, dystrybucyjne, jak również budowa gazociągu z północy, pozwalającego nam na uniezależnienie się od Rosji. Taki wariant, może w początkowej fazie negatywnie przełożyć się na wysokość naszych rachunków za gaz, ale z upływem lat może się okazać jedynym słusznym krokiem gwarantującym nam stałą cenę gazu ziemnego