Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Cena gazu ziemnego dla domu
Rachunek za gaz

Cena gazu ziemnego dla domu

Cena gazu ziemnego dla domu dla większości z nas jest ustalana  wyniku zatwierdzania taryf gazowych przez Urząd Regulacji Energetyki. W tym procesie sprzedawca, który tak naprawdę reprezentuje nasze interesy, na podstawie ponoszonych kosztów związanych m.in. z bieżącym funkcjonowaniem, a także przewidzianymi kosztami inwestycyjnymi określa ceną za kWh gazu ziemnego do URE. Finalnie po wymianie kilku pism URE cenę gazu zatwierdza – a my ją płacimy. Czy jest to konieczne?

Jak ustalana jest cena gazu ziemnego dla domu?

Cena gazu ziemnego dla domu czyli odbiorców wchodzących w skład gospodarstw domowych, które rozliczane są w taryfach W-1 do W-3.6, tak jak we wstępnie wspomnieliśmy są określane przez sprzedawców na podstawie kosztów związanych z bieżącą działalnością firmy i zakupem gazu (sprzedawcy gazu), a także innych kosztów, które mają na celu zapewnienie nam ciągłości i bezpieczeństwa dostaw gazu (koszty dystrybutorów gazu). Jak wiemy, koszty składające się na finalną wysokość rachunku to:

  • koszty zakupu gazu ziemnego (sprzedawcy gazu)
  • koszty dystrybucji gazu ziemnego (przesył do odbiorcy finalnego)

Dodatkowo w skład kosztów, które widzimy na rachunku za gaz jest pozycja o nazwie opłata abonamentowa. Jej wysokość zależy od grupy taryfowej w jakiej się rozliczamy. Dlatego chcąc obniżyć cenę gazu, warto zastanowić się czy grupa taryfowa w jakiej się rozliczamy jest na pewno dla nas najlepsza.

Cena gazu ziemnego zależy od nas samych

Jest w Polsce możliwość odłączenia się od tego typu procederu. Z opcji takiej skorzystało już ponad 60 tysięcy odbiorców gazu ziemnego, a na świecie cenę gazu ziemnego obniżyło jeszcze więcej osób. To zmiana sprzedawcy gazu. Zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego tak samo jak w przypadku zmiany operatora telefonii komórkowej wystarczy podpisać umowę na nowych (lepszych oczywiście) warunkach. W umowie takiej określane są standardowe warunki współpracy, a przede wszystkim cena z kWh gazu ziemnego jaką będziemy płacić do nowego sprzedawcy. Im lepszą ofertę wybierzemy tym mniej za gaz zapłacimy. Zmiana sprzedawcy gazu to obecnie najbardziej skuteczny sposób wpłynięcia na wysokość swojej ceny gazu ziemnego w domu.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności