Strona główna » Blog » Rachunek za gaz » Cena gazu ziemnego giełda
Rachunek za gaz

Cena gazu ziemnego giełda

Cena gazu ziemnego giełda TGE. Dopiero od kilku lat w Polsce wprowadzono możliwość handlu towarem o nazwie gaz ziemny. Z produktów energetycznych dużo wcześniej taką możliwość miały podmioty handlujące energią elektryczną. Oba te towary są przedmiotem handlu na Towarowej Giełdzie Energii.

Cena gazu ziemnego giełda w Warszawie a w innych krajach

Gaz ziemny w Polsce jako towar giełdowy początkowo był wprowadzany bardzo niechętnie. Transakcje są przeprowadzane nie w m3 cena gazu ziemnego jest rozliczana w MWh. Brakowało podmiotów, które byłyby zainteresowane zakupem gazu ziemnego. Brakowało również przede wszystkim finalnych odbiorców gazu ziemnego, którym ten gaz można było sprzedać. Od kilkunastu miesięcy, konkurencyjność na rynku gazu ziemnego znacznie wzrosła.

Jeśli chodzi o porównane cen gazu jakie są dostępne w Warszawie (TGE) i innych giełdach w Europie czy też na świecie, to trzeba jasno napisać, że ceny oferowane w naszym kraju są wyższe niż te, które można nabywać w innych częściach świata. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że trzeba pamiętać o bardzo ważnej sprawie. Związane to jest z koniecznością fizycznego urealnienia transakcji jakie odbywają się w obszarze giełdowym. Na niekorzyść Polski w tym zestawieniu wpływa przede wszystkim:

    1. Mała ilość wewnętrznego wydobycia gazu
  1. Import gazu ziemnego z jednego kierunku (Rosja)
  2. Słabo rozwinięta sieć przesyłowa i dystrybucyjna gazu ziemnego
  3. Startowy etap rozwoju gazoportu w Świnoujściu

Ten ostatni punkt, a także planowana budowa nitki gazu ziemnego ze Skandynawii powoduje, że finalni odbiorcy gazu mogą w ciągu najbliższych lat spodziewać się obniżenia ceny gazu ziemnego, jeśli chodzi o część rachunku, na który składają się koszty sprzedaży. Niestety, ale inwestycje związane z rozbudową sieci przesyłowych i dystrybucyjnych zostaną nam doliczone do rachunku w postaci opłat stałych dystrybucyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że finalnie sumując niższe ceny zakupu gazu i wyższe dystrybucji, ew. wzrost cen nie będzie odczuwalny.

Dlaczego na zachodzi płacą mniej za gaz?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim mają większą dywersyfikację dostaw. Po drugie zużycie gazu w krajach zachodnich ze względu na charakterystykę przemysłu jest dużo większe niż w Polsce. Sprawdź ceny gazu giełda na optimalenergy.pl

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności