Koszty związane z wykorzystaniem gazu ziemnego w firmie są różne. Cena gazu ziemnego dla firmy zależy od kilku bardzo ważnych czynników, o których napiszemy w poniższym tekście. To co najbardziej istotne w momencie, kiedy stwierdzimy, że przyda się redukcja kosztów zakupu gazu to pamiętać o możliwości realnego wpływu na koszty zakupu błękitnego paliwa. Jak to zrobić?
Z czego składa się cena gazu ziemnego dla firmy?
Patrząc na rachunek za gaz ziemny widzimy kilka pozycji. które finalnie wpływają na cenę gazu ziemnego dla firmy. Możemy je podzielić na 2 główne grupy:
- koszty związane z zakupem gazu ziemnego
- koszty związane z przesyłem (dystrybucją gazu ziemnego)
W przypadku pierwszej grupy, do której zaliczają się pozycje o nazwie: sprzedaż gazu ziemnego i opłata abonamentowa, pierwsza tych pozycji jest mnożona razy ilość zużytych kWh (m3) gazu zimnego, druga natomiast jest stałą opłatą, która naliczana jest za każdy miesiąc sprzedaży gazu ziemnego.
Podobnie jest w przypadku kosztów związanych z przesyłem (dystrybucją gazu ziemnego). Występują tam pozycje związane z kosztami przesyłu naliczane w odniesieniu do zużytej ilości gazu ziemnego (np. opłata dystrybucyjna zmienna) lub też takie, które są naliczane w stałej wysokości w każdym miesiącu dostarczania gazu ziemnego.
Ciekawostką jest fakt, że w przypadku rachunków za gaz ziemny dla firm mamy także pozycje opłaty odchylenie od ciepła spalania. Jest to współczynnik krygujący różnice w wartości opałowej gazu ziemnego jaki spalamy. Przekłada się to najprościej rzecz ujmując na ilość ciepła (energii) jaką możemy wykorzystać. W praktyce może się zdarzyć, że jeśli w 2 kolejnym miesiącach pobierzemy tyle samo m3 gazu ziemnego, ale o innej wartości opałowej to w miesiącu, w którym ta wartość była niższa zapłacimy mniej.
Jak obniżyć cenę gazu ziemnego w firmie?
Obniżyć cenę gazu ziemnego w Polsce w firmie można na dwa, a właściwie 3 sposoby. Pierwszym, o którym szerzej pisać nie będziemy to działania mające na celu poprawienie sprawności urządzeń spalających gaz lub w przypadku wykorzystania spalanego gazu do ogrzewania wykorzystanie lub budowa odpowiedniej izolacji budynków.
Drugim sposobem, a pierwszym który opiszemy to optymalizacja kosztów zakupu gazu wynikająca ze zmiany sprzedawcy gazu ziemnego. Te działania nie wymagają od nas zmiany licznika, czy też przyłącza gazowego. Decydując się na ofertę alternatywnego sprzedawcy gazu ziemnego możemy obniżyć wysokość ceny jednostkowej kWh nawet o 15 – 20%!!! Tak samo w przypadku opłaty abonamentowej. Jej wysokość może zostać zredukowana, w niektórych ofertach nawet do 1 zł
Trzecim sposobem obniżenia ceny gazu ziemnego jest optymalizacja parametrów dystrybucyjnych. Do działań jakie możemy w tym kierunku wykonać zaliczyć trzeba m.in. odpowiedni dobór grupy taryfowej czy też optymalizację przyłącza gazowego, w taki sposób, aby przede wszystkim zapewnić odpowiednie źródło dostaw gazu do firmy, z drugiej jednak strony dobór powinien być dopasowany do faktycznych potrzeb firmy. W większości przypadków jest błędnie zrobione ze względu na zmieniające się zapotrzebowanie na gaz ziemny w ciągu roku
Cena gazu ziemnego dla firmy z pomocą doradcy
Warto skorzystać z pomocy inżynierów sprcjawlizująych się w optymalizacji kosztów związanych z przyłączem gazowym. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze z pewnością będzie można wykorzystać w rozwój firmy lub własne przyjemności