Początek roku to w wielu dziedzinach życia nowe otwarcie starych, dobrze znanych nam spraw. Nie inaczej dzieje się w przypadku zmiany sprzedawcy gazu. Czeka nas wiele zmian, przede wszystkim cen. Zaakceptowane zostaną nowe ceny przez Prezesa URE oraz ogłoszone zostaną nowe oferty sprzedawców. Klienci indywidualni i biznesowi muszą przygotować się na podwyżki cen. Jedną z niewielu rzeczy, która pozostanie niezmienna to zmiana sprzedawcy gazu w 2019 – nie zmieni się to w żadnym stopniu. Jak uniknąć podwyżek gazu? O tym mowa w dzisiejszym artykule.
Przebieg zmiany sprzedawcy gazu
Zmiana sprzedawcy gazu w 2019 roku wygląda tak samo jak w latach ubiegłych. Możemy podjąć się tego indywidualnie, samemu kontaktując się ze sprzedawcą i dystrybutorem. Musimy wtedy dopilnować terminów przejścia do nowego dostawcy, a także podpisania umów i ich wypowiedzenia. Nie polecamy tego, ponieważ prowadzi to do niepotrzebnych sytuacji, które namnażają mniejsze problemy. Narażamy się tym samym na dodatkowe koszty, których przecież chcemy uniknąć. Najpewniejszym i 100% bezpiecznym sposobem jest powierzenie formalności wybranej firmie zajmującej się sprzedażą gazu. Podpisujemy upoważnienie, które zobowiązuje dostawcę do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy. Firma zadba o dotrzymanie terminów i możliwie najszybsze rozpoczęcie rozliczania na nowych warunkach. Żeby wybrać najlepszą ofertę najlepiej jest zapoznać się z propozycjami wielu sprzedawców, aby mieć szeroki pogląd na ceny i możliwe oszczędności.
Wyższe ceny gazu w 2019
Coraz droższe staje się wydobycie i import gazu. W dodatku Polacy konsumują coraz więcej tego paliwa. Nie są to jednak jedyne czynniki wpływające na podwyżki. Ze względu na ograniczanie udziału konwencjonalnych źródeł energii w życiu europejczyków, naliczane są opłaty emisyjne, które narzucane są przez Parlament Europejski. Na ceny paliw wpływ mają przede wszystkim podwyżki na światowym rynku ropy naftowej. A te wywołane są:
- głębokim kryzysem w Wenezueli skutkującym spadkiem wydobycia ropy,
- zakłóceniem w eksporcie tego surowca z Libii,
- napięciami na Bliskim Wschodzie
- groźbą nałożenia sankcji na Iran.
W efekcie obserwujemy wzrost cen ropy, które są najwyższe od 4 lat. Jaki ma to wpływ na rachunki? Póki co mówimy o wzroście mniejszym niż 4%, jednak po zmianie wysokości opłat dystrybucyjnych podwyżka może wynieść nawet 8-10%.
Gwarancja stałej ceny gazu
W trakcie obowiązywania umowy na sprzedaż gazu sprzedawca daje nam szansę zatrzymania podwyżek. Wybierając umowę na 12 lub 24 miesiące wiele firm oferuje stałe ceny gazu, które nie zostaną podniesione powyżej pewnej określonej wartości w trakcie obowiązywania umowy. Dla gospodarstw domowych to możliwość utrzymania kosztów ogrzewania domów, niezależnie od zmian ceny na światowym i polskim rynku. Dla firm to możliwość optymalizacji kosztów i zachowania płynności finansowej. Jest to na pewno szansa na uniknięcie podwyżek, dlatego warto się tym zainteresować. Nie można też zwlekać z podjęciem decyzji, ponieważ wiele promocji i ofert kończy się już niebawem!