Rozwój sieci przesyłowej gazu ziemnego, a co za tym idzie coraz więcej kilometrów sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego powoduje, że Rejony Dystrybucji Gazu mają „pełne ręce roboty”. Więcej kilometrów rurociągów idzie w parze z coraz większym zużyciem gazu w Polsce. Ile gazu zużywa Polska i czy w najbliższych latach grozi nam deficyt dostaw, o tym w naszym najnowszym wpisie
Ile gazu zużywa Polska rocznie?
Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące ilości m3 gazu ziemnego jakie w przeciągu ostatnich lat zostało w Polsce wykorzystane. Jak się okazuje zużycie błękitnego paliwa w ostatnich latach wzrasta. Od 2004 roku do 2014 mieściło się w granicach 12 do 14 mld metrów sześciennych. W roku 2015 wyniosło dokładnie 15,4 mld m3. Szacuje się, że do 2020 roku poziom zużycia gazu osiągnie ponad 17 mld m3 i będzie stale wzrastał.
Wzrost ilości zużywanego gazu ziemnego ma swoje dwa główne źródła. Pierwszym z nich jest szerszy dostęp do sieci dystrybucyjnej dla dużej ilość odbiorców indywidualnych. Z drugiej strony, czynnikiem w większym stopniu wpływającym na wielkość zużycia jest rozwój przemysłu. Dobra koniunktura powoduje zwiększenie produkcji, do której często wykorzystywany jest gaz ziemny. Dodatkowo w planach są budowy dużych elektrowni, które zasilane będą gazem ziemnym. Wszystkie te czynniki powodują, że zużycie gazu w Polsce w najbliższych latach będzie wzrastać
Ile gazu zużywa Polska rodzina i firmy?
Jak wygląda proporcja zużycia gazu ziemnego z punktu widzenia sektora? Ok. 70% wykorzystywanego gazu ziemnego w Polsce trafia do przemysłu czyli:
- Ciepłowni i elektrociepłowni (ok 10%)
- Zakłady związane z przemysłem azotowym (ok 15%)
- Handel i usługi (ok. 10%)
- Pozostałe
W przypadku zużycia gazu ziemnego przez gospodarstwa domowe, jest ono na poziomie ok. 30%. Udział klientów indywidualnych w stosunku do przemysłu może ulec każdego roku niewielkim zmianom, związanym z jednej strony z większą ilością odbiorców, z drugiej jednak strony bardzo dużo zależy od pogody. Ciepła zima może spowodować zdecydowane obniżenie udziału klientów indywidualnych w całkowitym zużyciu gazu ziemnego.
Dostawy gazu ziemnego do Polski
Wiemy już ile gazu zużywa Polska oraz to, że to zużycie będzie wzrastać. Czy grozi nam sytuacja, w której gazu w Polsce zabraknie? W tej chwili dalej naszym głównym dostawcą gazu jest Rosja (ok. 70%), resztę uzupełniamy własnymi źródłami wydobycia oraz dzięki budowie gazoportu w Świnoujściu. Ta ostatnia inwestycja może się okazać kluczowa. Rozbudowa terminalu do poziomu 7,5 mld m3 pozwoliłaby na dzień dzisiejszy pokrywać praktycznie połowę naszego zapotrzebowania na gaz ziemny i w dużym stopniu zabezpieczyć się przed problemami związanymi z dostawami z Rosji i wyższymi cenami gazu ziemnego.